otevřený čípek a bílkový hlen

Otázku položila: Anonymní uživatelka #100288 24.7.2013 15:39

Prosím potřebuji poradit. Když se mi čípek otevřel a měla jsem bílkový hlen a pak i vodnatý tak nemůžu být těhotná?

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • Hlen děložního čípku


    Se zvyšující se hladinou estrogenu ve folokulární fázi začíná děložní čípek produkovat hlen, jahož hlavním úkolem je zajistit spermiím snadnější vstup do dělohy a zároveň jim umožňuje výrazně delší přežití (ten nejplodnější hlen až několik dní) (Více na menstruační cyklus).

    Konzistence hlenu se pozvolna mění s blížící se ovulací, po ní hlen vysychá, děložní čípek se uzavírá hustým hlenem a vstup spermií (a jakýchkoli jiných nečistot) je znemožněn. Sledování hlenu je proto výhodné i proto, že na rozdíl od BT nám dokáže blížící se ovulaci předvídat dopředu. Nyní se pokusím stručně popsat jednotlivé typy hlenu, opět ale musím zdůraznit, že každá jsme jiná a je třeba několik cyklů pravidelného sledování, abychom rozpoznaly, jak se u nás které druhy hlenů projevují. Možná zjistíte, že některé typy hlenu se u Vás vůbec nevyskytují (nebo jen tak krátce, že je ani nestačíte zachytit).

    - žádný hlen - pochva je suchá, nenalézáme žádný hlen, tato situace je obvyklá zejména na začátku cyklu a po ovulaci
    - lepkavý hlen - jak název napovídá, bývá hustý, lepkavý, vůbec není tažný, může se i drobit
    - krémový hlen - oproti lepkavému hlenu je vlhčí, krémovější, může být zakalený, podobný krému, ale stále není tažný
    - bílkový hlen - toto je nejplodnější hlen, svojí konzistencí připomíná vaječný bílek, bývá čirý, hodně vlhký, ale co je nejdůležitější, TAŽNÝ

    Hlen kontrolujeme několikrát denně, někdo ho má tolik, že stačí kontrolovat spodní prádlo nebo jen poševní vchhod "zvenku," někdo musí kontrolovat vnitřně (v podřepu pomocí ukazováku a prostředníku nahmatáme děložní čípek a pokusíme se z něj hlen stáhnout), důležité je ho kontrolovat stále na stejném místě a pochopitelně čistýma rukama!

    Také je třeba umět hlen rozpoznat od jiných tekutin - různých lubrikantů, tekutiny pohlavního vzrušení a hlavně spermatu, to totiž lze velice často zaměnit s bílkovým hlenem (však oba mají stejnou funkci - umožnit spermiím co nejdelší přežití :-)). Proto se snažíme hlen sledovat v době, kdy se v nás takovéto tekutiny nevyskytují (určitě je velice nevhodné pokoušet se pozorovat hlen před nebo po pohlavním styku).

    Jak jsem již psala, hlen sledujeme několikrát denně, jeho kvalita se může měnit, obecně platí, že vždy zapisujeme ten nejplodnější hlen, který jsme ten den pozorovaly (obzvlášť, pokud používáme STM jako antikoncepci). V typickém cyklu se v průběhu několika dní kvalita hlenu mění od lepkavého přes krémový po bílkový, po ovulaci hlen rychle vysychá. Den ovulace obvykle bývá dnem, kdy jsme naposledy zaznamenaly ten nejplodnější hlen, popřípadě dnem poté. Kvalitu hlenu můžou také ovlivnit některé léky.

    Občas se někdo ptá, jestli se těhotenství také projevuje nějakým hlenem. Může, ale určitě to není žádný spolehlivý příznak, po ovulaci se čípek uzavře hustým hlenem, ať už došlo k oplodnění nebo ne.

    Mnohem podrobnější popis sledování hlenu děložního čípku (včetně názorných fotografií a ilustrací) si také můžete přečíst tady:
    http://www.rodina.cz/clanek3633.htm

    Zpět na začátek

    Sledování děložního čípku


    I děložní čípek samotný se v průběhu cyklu mění. Pozor, je třeba ho sledovat stále ve stejné poloze, najděte si takovou, která Vám nejvíce vyhovuje (např. ve dřepu, vestoje s jedou nohou opřenou o židli nebo třeba v sedu na záchodě), a tu potom neměňte po celou dobu sledování. Opět zdůrazňuji, že je třeba mít pečlivě umyté ruce! Pozorujeme u něj zejména tři znaky:

    - Polohu - na začátku cyklu je čípek umístěný nízko, je jakoby prodloužený, snadno ho nahmatáme, s blížící se ovulací se potom postupně zkracuje, při ovulaci je maximálně zkrácený (občas bývá dokonce obtížné ho nahmatat), po ní se vrací opět do své původní prodloužené podoby.

    - Tvrdost čípku - na začátku cyklu je čípek tuhý (bývá na dotek přirovnáván ke špičce nosu), s blížící se ovulací měkne a při ovulaci je velice měkký (na dotek bývá přirovnáván ke rtu), po ovulaci opět tvrdne.

    - Otevřenost čípku - tento znak se sleduje poměrně obtížně, obzvlášť ženy, které už prodělaly porod, mívají čípek stále mírně otevřený, obecně lze ale říct, že s blížící se ovulací se čípek více otevírá a po ní se opět uzavře.

    V průběhu cyklu se tedy čípek mění takto:
    Na začátku cyklu je tvrdý-prodloužený-uzavřený, postupně se zkracuje-měkne otevírá, až při ovulaci je měkký-krátký-otevřený a po ovulaci se opět vrací do původní polohy. Sledování čípku není nutné, ale pokud je ovulace nejistá, může nám tento znak pomoci ji blíže určit. Musím ovšem zdůraznit, že ze všech znaků plodnosti vyžaduje pozorování děložního čípku největší cvik.

    Častý dotaz se opět vztahuje k čípku v těhotenství - stejně jako u hlenu je tento znak velice nejistý. Správně by měl v těhotenství zůstat prodloužený, tvrdý a uzavřený, ale fakt, že takový zůstává, těhotenství rozhodně nepotvrzuje. Při menstruaci se čípek otevírá a měkne, ale určitě není pravidlem, že blížící se menstruaci poznáme podle zkracujícího se a měknoucího čípku. Já sama jsem na sobě například vypozorovala, že ještě v počátku MS mám čípek tvrdý, prodloužený a vzorně uzavřený, měkne a otevírá se až po několika hodinách krvácení. Tím nejspolehlivějším znakem pro určení těhotenství tedy zůstává teplota.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 456 otázek, kterým se dostalo 272 321 odpovědí a 410 221 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist