Není snad více diskutované téma než je hubnutí, zdravý životní styl a to, jak se co nejefektivněji dostat k naší vysněné váze. K tomu, zda se nám naše úsilí podařilo dotáhnout do zdárného konce a docílit vysněné váhy a úbytku kilogramů, používáme osobní váhy. V dnešní době je nabídka na trhu široká a trendy zasáhly i oblast domácího monitoringu hmotnosti. Obvykle nám váhy dokážou vygenerovat mnohem více, než jen naši aktuální hmotnost v kilogramech.
Pojďme se podívat, k čemu je takové pravidelné domácí vážení dobré, jak často na váhu ideálně stoupat a co z
čísel, které nám moderní váhy ukazují, můžeme vyčíst.
Kdy a jak se vážit?
Při sledování hmotnosti je vhodné se vážit vždy přibližně ve stejnou dobu a v intervalu 1 x týdně. Častější vážení nemá smysl. Zároveň se nedoporučuje vážit se dřív než 3 hodiny po jídle nebo po náročné fyzické aktivitě či cvičení. Výslednou váhu tak totiž může značně ovlivnit zadržená voda v těle. Hladina vody v těle přirozeně kolísá během dne a noci. Tyto změny jsou způsobeny rozlišnými faktory, mezi které patří např.: dehydratace, vysoká fyzická aktivita, menstruace, pití alkoholu, příjem nadměrného množství jídla nebo nemoc. Doporučuje se měřit nejlépe ráno před jídlem a bez oblečení.
Aby pravidelné vážení mělo smysl, je efektivní si údaje zaznamenávat. Moderní váhy a tělesné analyzátory ale nabízí již funkce, které si pamatují historii, a to dokonce pro více členů rodiny. Váhy Tanita mají inteligentní systém, který dokáže rozpoznat vážící se osobu, a automaticky zaznamenávají nové údaje k uloženému uživateli. Odpadá tak mnohdy složitá operace v nastavení váhy a přepínání mezi uživateli.
Kilogramy nestačí, chtějte od své váhy více
Moderní osobní váhy umí mnohem více funkcí, než jen zobrazit číslo s vaší aktuální hmotností. Z váhy se díky těmto funkcím stává váš dokonalý partner v hlídání hmotnosti a průvodce při vaší snaze o zhubnutí. Metoda zvaná BIA založená na nízké úrovni elektrického signálu dokáže rozlišit množství vašeho tělesného tuku a svalové hmoty. A to jsou zcela zásadní ukazatele pro úspěšné a zdravé hubnutí.
Procento tělesného tuku
Snižování tělesného tuku by mělo být na první prioritou při snižování hmotnosti. „Snižování celkové váhy by nemělo být na úkor svalové hmoty. Tělo bychom měli dokázat přimět prostřednictvím vyvážené stravy a vhodné aktivity k tomu, aby čerpalo energii právě z tukových zásob. Rozmezí zdravého tělesného tuku se pohybuje u žen 25 - 30 % (u starších žen 35 %) a u mužů do 25 %.
Procento celkové tělesné vody
Jedná se o celkové množství tekutiny v lidském těle vyjádřené v procentech z celkové hmotnosti. Jelikož voda hraje velmi důležitou roli v mnoha procesech v lidském organismu a nachází se v každé buňce, tkání a orgánu odpovídá tomu také zvýšený podíl. U žen je optimální množství mezi 45-60 % a u mužů mezi 50- 65 %. Přičemž platí pravidlo, že s narůstajícím tělesným tukem klesá celkové množství tělesné vody. Sledujte tedy hodnoty pečlivě v průběhu času, jestliže se vám totiž podaří snížit celkové množství tělesného tuku, odrazí se to rovněž pozitivně ve zvýšení množství vody v těle.
Hodnota viscerálního tuku
Viscerální tuk je tuk, který naše zdraví nejvíce ohrožuje. Jedná se o tzv. útrobní tuk, který se hromadí v oblasti břišní dutiny a obklopuje naše vnitřní orgány. Určitě ze svého okolí znáte osoby, které sice na první pohled nevykazují známky obezity nebo nadváhy, ale jejich bříško nadměrně vystupuje, často to bývá případ mužů. Tento tuk je nebezpečný, a proto je vhodné si hodnoty hlídat a zaměřit se na jejich snížení. S přibývajícím věkem se pochopitelně ukládání tuku v těle mění a více se nám ukládá v oblasti břicha, to se týká zejména žen po menopauze.
Tip: snížení viscerálního tuku je vhodnou prevencí před rizikem srdečních chorob, vysokého krevního tlaku či diabetu II. typu.
Bazální metabolická spotřeba - BMR
Tato hodnota nám jednoduše udává, kolik kalorií minimálně naše tělo potřebuje v klidovém stavu na to, aby mohlo bez problému fungovat (dýchání, krevní oběh, nervový systém atd.)
K tomu doplňuje Iva Málková ze společnosti STOB: „BMR závisí na mnoha věcech, obecně platí tento vzorec: 1 kcal za minutu, tedy 4,2 kJ x 60 min x 24 h, to je cca 6 000 kJ v průměru za den. Muži mají vzhledem k vyššímu množství svalů vyšší BMR, naopak ženy, které za svůj život opakovaně hubly, mohou mít BMR nižší.“
Zajímavost: přibližně 70 % kalorií, které za den zkonzumujete, je využito právě na BMR.
Svalová hmota
Hmotnost svalů v těle zohledňuje i obsah kosterního svalstva, hladké svaloviny (srdce) a vody obsažené v těchto svalech. Protože svaly jsou motorem naší energie, platí, že čím více se svalová hmota zvyšuje, tím roste i naše energetická spotřeba. Jednoduchou matematikou pak zjistíme, že svaly nám vlastně pomáhají snižovat přebytek tělesného tuku a tak zhubnout zdravým způsobem.
Je vidět, že vše je propojené a náš organismus je promyšlený a sofistikovaný stroj. Pokud chceme, aby tento stroj bez závad a problémů ještě dlouho pracoval, musíme o něj pečovat. Ideálním domácím nástrojem, jak tělesné změny sledovat, jsou moderní osobní váhy a tělesné analyzátory. Pravidelné vážení patří do zdravého životního stylu!
Další tipy najdete na
www.chytraosobnivaha.cz nebo na
www.osobni-vahy.cz.