Brýle jsou sice hodně žádaným módním doplňkem, ale zároveň je potřeba si uvědomit, že plní důležitou funkci – chrání náš zrak. Jsou velmi křehké a vyžadují šetrné zacházení i stálou péči, aby vydržely sloužit co nejdéle. Péče se týká všech druhů brýlí. Ať už dioptrických, sportovních nebo slunečních.
Poškrábaná skla, zohýbané či oprýskané obroučky jsou škody, které se napáchají dřív, než by si člověk pomyslel. Přinášíme vám několik rad, jak s brýlemi správně zacházet a udržovat je v dobrém a především použitelném stavu. V případě dětských brýlí je základní péče úkolem dospělých.
Jak s brýlemi zacházet a jak ne…
- Sundávejte a nasazujte si brýle vždy oběma rukama
- Brýle nenoste nikdy volně pohozené v kase či kabelce, ale vždy je schovejte do ochranného pouzdra. Za ochranné pouzdro v žádném případě neslouží igelitový pytlík
- Neodkládejte nikdy brýle skly směrem dolů
- Nevystavujte své brýle vysokým teplotám
- Zajistěte, aby se brýle nedostaly do styku s ostrými předměty
- Brýlím mohou uškodit i některé kosmetické produkty (lak na vlasy apod.)
- S brýlemi se nekoupejte a už vůbec ne ve slané vodě (mořská voda)
- Nečistěte brýle nikdy papírovými utěrkami, kapesníky a na sucho
- Používejte k čištění brýlí speciální roztoky a hadřík z mikrovlákna
- Občas nechte brýle v opice srovnat, zkontrolovat a vyčistit skla ultrazvukem
- Nenasazujte si brýle na hlavu, jako čelenku. Rozšiřují se tím a mohou pak klouzat na obličeji
Péče o brýle sportovní a sluneční
Speciální typy brýlí mají v zásadě stejná pravidla. Je jedno, zda máte
Dolce Gabbana brýle anebo jiné. Nejde pouze o značku, ale o fakt, že je můžete nenávratně poškodit, což je škoda. Museli byste si pořizovat brýle nové. U slunečních a sportovních brýlí jde jen o vyšší riziko možnému vystavení vysoké teplotě. Nenechávejte je proto dlouho vystavené přímému kontaktu se sluníčkem – palubní deska auta, někde na stole atd.
Dětské brýle
Brýle pro děti jsou specifickou a samostatnou kategorií. Pokud vybíráme brýle pro dítě, musíme počítat s tím, že péče o brýle bude starostí dospělých. Dítěti můžeme maximálně vysvětlit, co může, nemůže a ukázat, jak si brýle vyčistit. Další a speciální péče o dětské brýle je již v rukou dospělých. Dnes se vyrábějí pro děti i tzv. nerozbitné brýle vyrobené ze speciálního kovu či plastu. Součástí dětských brýlí by opět mělo být pouzdro, utěrka z mikrovlákna, roztok na čištění a šňůrka na brýle. Péče se týká jak brýlí dioptrických, tak slunečních či určených pro konkrétní sport.