Bydlení u tchyně a případné dědictví

Otázku položila: Anonymní uživatelka #266772 19.7.2015 14:47

Ahoj, potřebovala bych radu nejspíše právního charakteru. Jde o to, že bydlíme u tchyně. Rekonstruujeme půdu jejího domu, abychom tam mohli bydlet i s dětmi. Tchyně ale má pořád nějaké nutkání nám vyhrožovat, že po ní ten barák nemusíme zdědit a že ho může klidně prodat a my skončíme na ulici. Pokud dům neprodá nebo nedaruje, tak jediný kdo může dům zdědit je můj manžel (je jedináček, jeho maminka je rozvedená). Otázka zní: Kdyby tahle situace nastala, máme nárok z ní vytřískat alespoň ty peníze, které jsme do baráku vložili? Jakým způsobem se na tuhle eventualitu můžeme nachystat? Děkuji za všechny rady :)

Tchyni je 76 let, sama o sebe se už plně nepostará. Proto jsme se k ní původně nastěhovali, jezdit 4x-5x týdně k ní pro nás totiž bylo příliš náročné. Sice bychom byli radši, kdybychom žili ve svém, ale nedokážeme jí nechat bez pomoci. Druhá věc je, že našetřené peníze, které jsme měli už jsou narvané do tohohle domu a nejsme tedy schopní si pořídit své bydlení jinde. Pevně doufám, že její výhružky jsou jen výhružky, ale pro sichr se zajímám co by kdyby...

  • 20.07.2015 19:00:42 - full.avl změnila kategorie otázky

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • Kdyby tohle řekla tchýně mně, byť i jen jednou jedinkrát, tak si balím věci a uvidí mě tam tak maximálně na zdvořilostní návštěvě. >:-[ Tohle je pro mě hnusné vydírání a ještě navíc úplně úbohé. Pokud dokáže tohle dělat vlastnímu jedinému synovi a jeho manželce, tak by si měla asi srovnat pár věcí v hlavě. Místo aby byla ráda, že u sebe bude mít vnoučata a rodinu, tak se chová tedy hodně nepřiměřeně.

  • Právník opravdu nejsem, ale ikdyž je syn jediný možný dědic tak to nic neznamená. Jeho matka může se svým majetkem libovolně nakládat a tedy dům i prodat. Nebylo by to až tak jednoduché, pokud tam máte nahlášeno bydliště a trvale tam bydlíte, ale prostě může. Pokud máte doklady o tom kolik co stálo a kolik jste proinvestovali, můžete požadovat peníze za zhodnocení nemovitosti, ovšem domluvou to zřejmě nepůjde, takže jedině soudně. Za těchto okolností musí být vypracovány znalecké posudky, které stojí nemalé peníze a ona po Vás naopak může chtít přiměřené nájemné za dobu co jste tam bydleli, pokud jste tedy nájem neplatily, a pozor nejedná se o inkaso, ale nájemné. Takže v lepším případě vyjdete šul nul a nemusíte nic platit, ale taky nic nedostanete, naopak Vás čeká úhrada znaleckých posudků a to v jaké výši se počítá podle úspěšnosti ve Váš prospěch, ale počítejte tak 50:50. Řešila jsem něco podobného, bohužel. Asi jsem Vás nepotěšila, ale taková je realita. :-(

  • Jak se můžete na toto nachystat? Odejděte a udělejte si své vlastní. Bude to horší a horší. Vytřískat zpátky peníze, které do toho vkládáte bude těžké dostat zpět. Nezlobte se na mě. Ale tchýni teď vyhovuje, že předěláte její barák. Ale pak se vás bude chtít zbavit. A když se zamyslíte nad tím, kolik ona má peněz, tak myslíte si, že by vás byla schopna vyplatit? Myslím to, co do toho vkládáte. Protože ona vám jen tak nic nedá a nakonec se budete muset soudit. A když si spočítám právní zástupce, ztracený čas, tak bych se radši zadlužila na hypotéku a splácela to. Ale bydlela bych ve svém.

  • Napíšu to ještě jinak. Můj muž žil se svou matkou v baráku, který na něj nakonec přepsala a má tam výminek. Manžel dům zrekonstruoval, narval tam skoro milion korun, tchýně začala vyhrožovat, dělala si nároky na dům a dělala nám peklo že života. My jsme se nakonec odstěhovali do domku na hypotéku, a manžel teď řeší vypořádání. Ten barák chce napsat zpátky své matce, chce zaplatit to, co do něj vložil. Ona nemá na to, aby ho zpátky vyplatila. A představte si, že by teď dal vše za to, kdyby měl ty peníze. Tento domek by byl bez hypotéky, byl by zrekonstruovaný a všichni by jsme byli spokojení. Ale takhle manžel je na nervy, protože tam má velký barák, který chce tchýně zpátky, peníze tam stojí a tady musíme šetřit, aby jsme mohli začít s rekonstrukcí. Líbí se vám tato představa? Tak pokračujte v předělávaní cizího domu.

  • Jak říká lenusek11111, raději si zařiďte vlastní bydlení, nakonec, byť to tak teď nevypadá, ušetříte spoustu peněz a nervů.

  • Jo a pokud bude syn jednou dědit, tak to už je jen do plusu. Ale teď je to bezpředmětné.

  • Anonymní, tím spíš by měla mít rozum. Vy samozřejmě sama nejlíp víte jaká je nebo není, ale pokud i přes to dělá takové potíže, kašlala bych na to investovat do domu, který není Váš. Normálně bych se odstěhovala, byť do nájmu a ono jí to třeba dojde, že Vás potřebuje. Pokud by pak chtěla, aby jste jí pomáhali a nebo se kvůli péči o ní vrátili, tak ať přepíše nejprve dům na syna. Jinak bych zpět nešla. A takovou péči co jí dáváte bych jí taky nedávala, řekla bych jí ať si tedy zaplatí pečovatelku, jelikož vy nemůžete dojíždět denně. Vím, že to zní hodně tvrdě, ale musíte se i vy nějak chránit.

  • Antigona19.7.2015 16:06

    Tchýně opravdu může během života ten dům kdykoli prodat. Teoreticky se můžete domáhat vložených prostředků, ale dokazování u soudu je problém. Máte zdokumentovaný stav nemovitosti před zahájením rekonstrukce? Pokud ano, tak stejně pečlivě dokumentujte každou investici, schovávejte faktury za materiál i práci, a tyto faktury musí být napsány na Vaše jméno, nikoli jméno tchýně. Neznám nikoho, kdo by doporučil investovat do cizího, byť očekává, že dům jednou zdědí. Vhodnější by bylo od tchýně odkoupit alespoň polovinu domu (za cenu investic), abyste měli jistotu, že vám neprodá střechu nad hlavou. Nechápu dost dobře, proč vám vyhrožuje, když je na vás závislá. Kdo jiný by se pak o ni staral?

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 465 otázek, kterým se dostalo 272 349 odpovědí a 410 240 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist