Condyloma

Otázku položila: Anonymní uživatelka #5323 22.10.2009 21:40

Zdravím,
chtěla bych se zeptat na Vaše zkušenosti s gen. bradavicema. Myslíte že budu nositelem viru HPV celý život? Myslíte že mi pomůže chráněný styk aby se nenakazil partner? Děkuji moc Dáša

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • Ahoj,jen upřesním. HPV pokud už máš, tak se ho nikdy nezbavíš. Má hodně různých kmenů a očkování tě ochrání jen před těmi co nemáš. I přes to, je dobré se nechat naočkovat.Je to velmi podobné jako s virem oparu- herpes simplex. Někdo ho v těle má a mívá opary často, někdo málo, a někdo vůbec.Toho se taky nezbavíš. Určitě být tebou chodila bych na pravidelnou cytologii, aby se pohlídal čípek a partnera bych moc neřešila. U mužů je postižení velmi vzácné.

  • Děkuji vám všem za rady. Je to měsíc co jsem byla na odstraněbí a pořád to nemůžu nějak rozchodit že jsem ted´nositel viru HPV. Gabčo, a Tebe nakazil partner sám v těhu nebo se Ti jen vrátily condylomata? Ptala jsem se na to očkování svéh gynekologa aten mi ho nedoporučuje jelikož už mám v sobě vir talže očkovámí je prý stráta peněz... Dáša

  • Tak to nevím....protože pokud vím,často toto žena chytne od muže...
    Pročpak se v dneční době očkují náctiletí kluci na HPV...?!!

    Přeposílám sem článek o HPV....

  • Očkování proti HPV
    Co je HPV?

    Lidské papilomaviry, HPV (human papilloma virus) jsou malé DNA viry, které napadají epitelové buňky kůže a sliznic. (Podotýkám, že s notoricky známým virem HIV nemají pranic společného.) Papilomavirů je celá řada, některé jsou zcela neškodné, jiné způsobují u lidí běžně bradavice a pak je zde skupina tzv. genitálních HPV, z nichž několik typů zodpovídá za vznik nepříjemných kondylomat (Condyloma accuminatum) a několik dalších typů úzce souvisí s rozvojem přednádorových změn na buňkách děložního čípku. Tyto změny, pokud nejsou včas odhaleny a léčeny, se během let mohou vyvinout v karcinom (rakovinu) děložního čípku. Rakovina děložního čípku je po rakovině prsu nejčastějším nádorovým onemocněním u žen, jen v ČR je evidováno asi 1000 nových případů ročně, z toho asi 400 žen na toto onemocnění umírá.
    Jak se nakazím HPV?

    Genitální HPV patří mezi pohlavně přenosné infekce. U infikované osoby nemusejí vyvolávat žádné příznaky, což jinými slovy znamená, že přenašeče nemáte šanci včas rozpoznat. Nejlepší ochranou před infekcí HPV je kondom, nicméně ani ten neochrání na 100%, protože k nákaze někdy stačí kontakt genitální oblasti (kterou, jak víte, kondom nepokryje celou). Když k tomuto přičtete fakt, že HPV je virus poměrně značně infekční (tzn. při kontaktu s ním je vysoká pravděpodobnost nákazy), nepřekvapí vás, že alespoň jednou za život se s infekcí HPV setká 70-80% populace.
    Znamená HPV infekce, že onemocním rakovinou děložního čípku?

    Vzhledem k výše uvedenému je jasné, že nákaza HPV sama o sobě neznamená, že virus musí začít způsobovat nepříjemnosti. Velká část žen se s infekcí vypořádá vlastním imunitním systémem a po několika měsících je virus z těla odstraněn, aniž by žena tušila, že infekci prodělala. U těchto žen je riziko rozvoje přednádorových změn na čípku prakticky nulové. Zároveň je ale nutné dodat, že prodělaná infekce neochraňuje před novou infekcí, protože hladina vytvořených protilátek bývá příliš nízká. Pokud infekce HPV v organismu přetrvává, stoupá pravděpodobnost rozvoje přednádorových změn – tzv. dysplazií. Svou roli hraje i typ viru, kterým se žena nakazí. Za nejrizikovější jsou považovány podtypy HPV 16 a HPV 18. Jejich DNA bývá nalézána ve více než 90% všech nádorů děložního hrdla. Na rozvoji nádorové přeměny buňky se velmi pravděpodobně podílejí i další faktory (imunita, genetika, životní prostředí, stres …aj.), takže celý proces je značně komplexní. Dá se ale tvrdit, že přítomnost HPV je nejvýraznějším (nikoli jediným a dostačujícím) rizikovým faktorem pro vznik drtivé většiny nádorů děložního hrdla.
    Co muži a HPV?

    Muži mají to štěstí, že u nich infekce HPV nádorové změny na genitálu nevyvolává. Kondylomata se ovšem u nich vyvinout mohou stejně jako u žen. Toto onemocnění, jakkoli je nepříjemné, není život ohrožující a nebudeme se mu tedy v tomto článku dále věnovat.
    Kdy je možné (a vhodné) očkování proti HPV?

    Čistě teoreticky lze očkovat každou ženu, účinnost vakcinace ale s věkem klesá. Jednak se zvyšuje pravděpodobnost, že žena, která je sexuálně aktivní, už se některým z rizikových HPV nakazila (vyšší počet sexuálních partnerů), zároveň je u starších žen nižší imunitní odpověď na očkování. Největší užitek z očkování mají jednoznačně ženy, u kterých ještě k žádným sexuálním kontaktům nedošlo. Proto by měly na očkování pomýšlet zejména slečny přicházející do puberty (lépe řečeno jejich rodiče). Už jsem naznačila, že i později očkovat lze, nicméně získaná ochrana může být značně variabilní v důsledku dalších faktorů. Očkování rovněž nemá léčebný účinek na změny, které již virus stihl případně napáchat, ani neodstraní již přítomnou HPV infekci. Může ovšem zabránit opakované infekci, uvádí se i to, že by snad mohlo zabránit šíření HPV infekce do zatím nenapadené tkáně. Doporučený věk pro očkování uvádí každý výrobce na základě toho, na jaké skupině byla jeho vakcína klinicky ověřována (horní hranice je kolem 26 let). Lékař ovšem může očkování doporučit i ženě starší, pokud uzná, že jsou pro to důvody. V Austrálii je například tatáž vakcína, která je u nás schválená pro ženy do 26 let, doporučená pro ženy až do 45 let věku.
    Jaké vakcíny jsou na trhu a jaký je mezi nimi rozdíl?

    V současnosti jsou dostupné dvě vakcíny různých výrobců: vakcína Silgard (v některých zemích je distribuována pod názvem Gardasil) a vakcína Cervarix. Jejich účinnost ve smyslu prevence přednádorových změn na čípku by měla být srovnatelná. Rozdíly mezi nimi jsou v zásadě dva. Zatímco Cervarix poskytuje ochranu pouze proti HPV 16 a 18, Silgard nabízí navíc ochranu proti dvěma dalším typům HPV, které způsobují vznik kondylomat. Silgard má tedy o něco širší spektrum, zatímco Cervarix se zaměřuje pouze na prevenci přednádorových změn na děložním čípku, nikoli kondylomat. Druhým rozdílem je použitý nosič vakcíny (pomocná látka). Účinné složky Silgardu jsou rozpuštěný v klasickém nosiči - oxidu hlinitém. V Cervarixu použil výrobce inovativní pomocnou látku AS04 (fosfolipid adsorbovaný na oxid hlinitý) , u níž se prokázala silnější imunitní odpověď proti klasickému nosiči. Je tedy poněkud vhodnější pro očkování starších žen, jejichž imunitní reakce bývají slabší než u mladších slečen.
    Kolik vakcíny proti HPV stojí?

    Bohužel cena obou vakcín je vysoká, jedna dávka stojí kolem 3.500,-Kč a celé očkovací schéma sestává ze tří dávek. Pojišťovny přispívají buď jen málo (např. ZP MVČR) nebo vůbec, pokud ano, tak výhradně nejmladší věkové skupině dívek. Každopádně doporučuji si tyto informace u vaší pojišťovny předem ověřit, situace se může aktuálně měnit s tím, jak budou přibývat informace o přínosu očkování.
    Poskytuje očkování proti HPV 100% ochranu před rakovinou děložního čípku?

    Ani ideálně provedené očkování před začátkem sexuálního života neochrání ženu před vznikem přednádorových změn na čípku na 100%. Očkování chrání proti dvěma nejčastějším původcům těchto změn – HPV 16 a 18 (cca 70% případů), nicméně pořád zbývá ještě určité procento případů, kdy bude původcem méně obvyklý typ HPV. Proti těm vakcína ochránit může a nemusí (určitý překryv účinku pro příbuzné typy HPV je možný, ale nejistý). U žen očkovaných teprve po zahájení pohlavní aktivity navíc existuje riziko, že kritická infekce proběhla již před očkováním. Proto zdůrazňuji, že i očkovaná žena by ve vlastním zájmu měla docházet na pravidelné (roční) gynekologické prohlídky, které se soustřeďují na zachycení časných fází případných přednádorových změn, které jsou ještě zcela vyléčitelné. Očkování by nemělo poskytovat falešný dojem bezpečí, ale mělo by být chápáno jako další významný krok v gynekologické prevenci. Očkování v kombinaci s pravidelnými kontrolami cytologie jsou opravdu mocnými nástroji pro další snižování výskytu a úmrtnosti na rakovinu děložního

  • Ahojky,

    toť otázka,zda jsi se nenakazila ty od partnera....ale mohla jsi si tuto nepříjemnou věcičku přinést již ze vztahu před...HPV,pokud se budeš léčit,můžeš se ho zbavit...já měla kondylomata v prvním těhu...a cytologii po porodu pos....ale další byla negativní,protože tělo se s tím vypoádalo a HPV se ukázal v době těhu,což je imunita dost oslabená..

    jÁ OSOBNĚ TI DOPORUČUJI PRAVIDELNÉ NÁVŠTĚVY GYNEKOLOGA A PRAVIDELNOU CYTOLOGII,POKUD BY SE TI NĚCO UKÁZALO NA ČÍPKU,DALŠÍ POSTUP TI ŘEKNE TVŮJ GYNEKOLOG..

    ASI BYCH SE V TUHLE CHVILKU NETRÁPILA TÍM,ZDY BUDU PŘENÁŠET HPV...ALE SPÍŠ TÍM,JAK SE HO NEJRYCHLEJI ZBAVIT..PROTOŽE LOGICKY POKUD HO MÍT BUDEŠ,PŘENESEŠ HO DÁL....Možná by jsi měla uvažovat o očkování..je nákladné,ale vyplatí se..

    Chráněný styk bych neřešila,v první řadě opravdu řeš to,jak se tohoto zbavit a poté styk...nehledě na to,že HPV může pertner chatit i orální cestou...v čemž ti asi chráněný styk nepomůže..leda by jsi se tomuto vyhnula....

  • A je to vir, takže asi záleží na imunitě, jak se s tim organizmus vypořádá, můžeš mít vir v těle, ale příznaky na čípku, či bradavice žádné.

  • Já ani nevím,od koho...ale najednou se mi udělaly gen bradavičky v těhu a pak s porodem to zmizelo samo..a cytologie je negativní..

    Očkování není stráta oeněz i když jsi se s tím setkala...zkus se poptat ještě jinde a uvidíš....

  • Tak kdo píše,z anonymních uživatelek zde,že muži mají kondylomata vzácně,buď s tím nemá zkušenost,nebo nic o tom neví....
    Jsem z urologického jipu a viděla jsem kondylomat víc,než kdo jiný a to právě u mužů!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Tak asi je mám taky >:-[ Holky, myslíte, že mám mazat na kožní nebo na gyndu? Na netu jsem se dočetla, že prvně asi na kožní a pak se uvidí...jinde zase ale psali, že jít rovnou na gyndu....
    Chjo - co to zase je za breberky...8-o

  • Ahoj, muži jsou přenašeči, ale bez nádorového bujení, max. mají kondylomata, ale vzácně. Můj gyndr říkal, že ten virus v těle prostě je a bude, v těhu či po porodu asi vlivem hormon. změn se postižená sliznice většinou upraví. Na otázku očkování v případě že virus mám jsem se ptala několika gynekologů a odpovědi se různí. Někdo říká ano- ochrání před jinými kmeny, někdo ne- už virus máte a někdo nevím- nic tím nezkazíte. A je taky dobré si uvědomit, že očkování je tady pár let, a žádné dluohodobé studie asi neexistují. A možná je to zas jen príma kšeft farmac. společností. Možná by to byla spíš otázka pro virology, imunology, který bádaj. Ale kde takového najít, to fakt netuším. Já sama jsem po jedné konizaci, bylo mi doporučeno otěhotnět, tak jsem se zatím očkovat nenechala, ale fakt by mě zajímalo, kde je pravda.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 512 otázek, kterým se dostalo 272 522 odpovědí a 410 415 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist