Endometrioza

Otázku položila: Anonymní uživatelka #14780 16.10.2009 21:50

Ahoj doktor u mne zjistil endometriozu,moc toho nevým jak se dá léčit,může být nebezpečná jaké jsou vaše skušenosti prosim poradte jsem s toho docela vystrašená Majka 24.

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • Endometrióza
    Endometrióza je u neplodných žen velmi častým nálezem. Vyskytuje se u nich (dle nálezů zjištěných při laparoskopii) asi ve 25 – 40 % případů. Někteří ji označují za nemoc hypotéz - příčina a vývoj onemocnění (etiopatogeneze) i jeho vliv na ženskou plodnost jsou totiž předmětem řady teorií a úvah.

    Endometriózu lze definovat jako atypickou přítomnost tkáně, která morfologicky i biologicky odpovídá děložní sliznici (endometriu), mimo své normální uložení, tedy mimo dutinu děložní. Nejčastěji se jedná o drobná ložiska nafialovělé barvy na pobřišnici nebo na orgánech malé pánve (vejcovody, vaječníky, střevo, močový měchýř aj.). Projevy endometriózy na pobřišnici (peritoneu) však mohou být velmi proměnlivé a netypické, což v některých případech ztěžuje její diagnostiku. Endometrióza se může také vyskytovat ve formě meziorgánových srůstů v oblasti malé pánve, jako typické cysty vaječníků (Sampsonské cysty s tmavě krvavým, “čokoládovým” obsahem) nebo ve formě tuhých, bolestivých uzlů ve tkáni mezi pochvou a konečníkem. Přítomnost slizničních struktur uvnitř děložní svaloviny je označována jako adenomyóza.

    Dnes nejvíce přijímanou teorií o původu endometriózy je ta, která zdůrazňuje význam retrográdní menstruace (z dělohy přes vejcovody do dutiny břišní) a abnormální imunity u postižených žen. Zdá se že imunitní mechanismy jsou též jednou z hlavních příčin neplodnosti u těchto žen. S endometriózou mohou být dále spojeny zhoršená funkce vaječníků (porucha folikulogeneze), vejcovodů (porucha funkce až úplná mechanická neprůchodnost) i spermií (jsou napadány imunitním systémem ženy, např. makrofágy), narušená implantace embrya v děloze, bolestivost pohlavního styku a některé další faktory negativně ovlivňující fertilitu.

    Endometriózu lze klasifikovat podle lokalizace ložisek na: peritoneální (na pobřišnici), ovariální (na vaječnících), retroperitoneální (v septu mezi konečníkem a pochvou), vnitřní (neboli adenomyózu, uvnitř děložní svaloviny) a extragenitální (mimo pohlavní orgány). Podle míry postižení, zjištěné při laparoskopii, se endometrióza dělí na 4 stupně: minimální, mírnou, střední a těžkou. Mezi hlavní příznaky endometriózy patří bolest (především při menstruaci, dále při pohlavním styku, při stolici nebo také chronická pánevní bolest bez závislosti na cyklu) a sterilita. Potrácení není typickým projevem endometriózy. V mnoha případech se endometrióza u postižených žen neprojevuje ničím a je pak náhodným nálezem při operaci prováděné pro sterilitu nebo ze zcela jiných důvodů. Z těchto projevů vyplývá, že nemoc je pouze na základě anamnézy a gynekologického vyšetření (včetně ultrazvuku) až na výjimky těžko předvídatelná a zlatý standard v její diagnostice představuje laparoskopie.

    Léčba endometriózy je svízelná. Zásadou je léčit ji podle toho, jaké má žena obtíže. Léčba je vedena jiným způsobem, jsou-li u pacientky hlavním problémem bolesti a jinak, je-li diagnóza zjištena u ženy sterilní. Obecně se kombinuje léčba farmakologická (hormonální) a chirurgická (většinou pomocí laparoskopie). Samotná léčba farmakologická (agonisté gonadoliberinů, hormonální antikoncepce) bohužel není při léčbě neplodnosti příliš účinná. U sterilních žen je v případě závažnějších laparoskopických nálezů endometriózy na místě jejich chirurgické ošetření (odstranění srůstů a maximální možné odstranění endometroidních ložisek z malé pánve), na něž by měla navazovat některá z metod asistované reprodukce (stimulace ovulace a inseminace nebo mimotělní oplodnění - IVF). U méně pokročilých nálezů lze u mladších žen s krátkodobě trvající sterilitou, a při jinak normálních nálezech stran plodnosti, postupovat více konzervativně. Při dosažení těhotenství v mnoha případech ložiska endometriózy ustoupí až zcela regredují.

    As. MUDr. Michal Mára, CSc

  • tak to jsme měli stejné,,a šílené bolesti i při menzes,,,pokud chceš být těhu,tak je to prý velmi doporučované,že to vymizí samo.Jsem ale zvědavá ja se to povede,byla jsem z toho taky v šoku,,,Byla jsem na operaci a tam mi nic nezjistilio krom cysty,stále jsem si stěžovala,až mě poslal dr doPrahy a tam odstranili větší ložisko.Je fajn že mám super gynekologa,tak až tam půjdu budu sondovat co nejvíce.

  • Měla jsem přetrvávající bolesti v pánevní oblasti a poměrně časté bolesti při pohl.styku.Pozval mně na sono a následně na laparoskopii.Majka 24.

  • Přeji ti at je to jen a jen lepší a to těhu snad také příde.Majka 24.

  • Moc děkuji Majka 24

  • Sakra anitkoncepci jsem brala,,už jsem ztoho všeho jelen.

  • Mohu se zeptat jak to u tebe zjistil že máš endometriozu???mě tedbude hlídat zdali mám ovu,,pak se uvidí,,,snad se ta mrcha nevrátí,,,

  • Ahojky,Já mám odoperovanou endometriozu.Brala jsem atb v kuse půl rku.Ted jsem prvně odmenstruovala,a necháme volný průběh otěhotnění.Na endometriozu se prý doporučuje co nejdřívě otěhotnět,ale vzhledem k tomu že jsem měla více operačních zákroků,cysta,,rovnání dělohy,tak mi to nedoporučili.Prý čekat.Ted mě bude dr sledovat.Pokud tě to bude zajímat,ráda ti řeknu co mi říká.

  • Ok ráda se dozvým neco nového,a také bych v dohledné době otěhotněla Majka 24

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 510 otázek, kterým se dostalo 272 518 odpovědí a 410 413 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist