Finanční vypořádání při rozvodu

Otázku položila: Anonymní uživatelka #365598 31.7.2016 12:36

Ahoj, jako dárek ke svatbě a narození miminka dostali jsme s manželem 70000 od jeho rodičů, záhy po svatbě se rozvádíme. Mám ja nárok na pulku tech peněženky, co jsme dostali? Děkuji a přeji krásnou neděli.

  • 01.08.2016 18:49:00 - full.avl změnila kategorie otázky

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • Pokud jste peníze už utratili, není co dělit.
    Pokud peníze ještě máte a byl to vyloženě svatební dar pro vás oba, tak byste se asi rozdělit měli, ale z morálního hlediska mi připadá hanebné chtít peníze, které dali přípuzní partnera, se kterým se rozcházíš.
    Nejférovější by asi bylo, kdybyste ty peníze vložili na nějaký spořící účet, pojistku či stavební spoření vašeho společného dítěte (a dále na něj oba přispívali), kterému z toho jednou můžete zaplatit např. školné nebo si dítko ty peníze může v dospělosti vybrat a utratit dle své libosti. Nakládání vás rodičů s takovými je omezené a dohlíží na něj opatrovnický soud, takže ani jeden z vás nemůže jen tak zneužít.
    Při rozvodu doporučuji velkorysost. Přej a bude ti přáno. Hodně štěstí!

  • Taky bych řekla, že z právního hlediska nárok máš. Něco jiného je morální pohled na věc. Pokud bych svému synovi a jeho nastávající dala tolik peněz a oni se ve zlém rozešli, tak bych nebyla ráda kdyby dostala polovinu peněz, když byli svoji jen krátkou dobu. Ale to záleží jak se rozcházíte a jaký je mezi vámi vztah.

  • Pokud vám peníze dali až po obřadu, kdy už jste byli svoji, tak ano, právní nárok na polovinu peněz máš. Jestli to bylo ještě před a vysloveně bylo řečeno, že je to pro vás oba, tak také.

  • trinetka31.7.2016 13:15

    Muj soukromy nazor je, ze pokud ste to dostali za trvani manzelstvi, tak narok mas..

  • dzusinka31.7.2016 22:05

    Je to trošku složitější než to vypadá. V podstatě ano - každý z vás má nárok na půlku toho, co jste za dobu trvání manželství nabyli. Ale není to tak jednoduché, že se řekne - z těchto 70.000 půlka. A druhá věc je - že vaše dohoda má přednost před tím, co řekne soud, teprve pokud se nepodaří se dohodnout, pak rozhoduje soud podle následujících pravidel:

    § 742
    (1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:
    a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,
    b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
    c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,
    d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,
    e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,
    f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.
    (2) Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 512 otázek, kterým se dostalo 272 524 odpovědí a 410 415 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist