Focení v práci
Ahoj
,chtěla bych se zeptat jestli zaměstnavatel může pověřit v práci nějakou osobu která hlídá "šmíruje" pracovníky a ve chvíli kdy nepracují je bez jejich svolení vyfotí a fotku předá zaměstnavateli. Děkuji
Odpovědi (podle hodnocení / podle data)
-
28.1.2015 14:01
nás v práci upozornili, že budou monitorovat, jak využíváme k soukromým účelům internet a jak využíváme pc ke své práci a jak moc k soukromým účelům, děláme v kancelářích a vlastně celý den na pc, takže pozor na to, tohle už může být prokazatelnější, když se úplně nevěnuješ své práci.
-
28.1.2015 13:43
No, řekla bych, že úplně správné to není. Na druhou stranu zaměstnanci mají pracovat a pokud jim bude vadit, že na ně někdo donáší, když nepracují. Pak může zaměstnavatel zavést třeba kamerový systém... Ona jedna věc je v práci si dát pauzu, ale jsou takový, co nedělají nic, práci za ně dělají jiní a oni pak za to akorát berou peníze. Takže jako zaměstnavateli by mi přišlo správné si na tyhle dotyčné 'posvítit' a těžko jim něco dokáže bez důkazu a tím by bylo právě foto. Tím se focení zaměstnanců bez jejich souhlasu nechci zastávat, jen to má své opodstatnění.
-
28.1.2015 18:06
a kdo bude hlídat toho pracovníka co vás má fotit? Když nebude mít foťák u oka, tak ho vyfoť a ukaž šéfovi, jak se fláká... některý firmy jsou fakt postavený na hlavu, ale chápu, že někdo se v práci může dost flákat a šéfovi to logicky bude vadit když ho za to má platit, ale fotky mi nepřijdou moc dobrej nápad...ještěže mám jen jednoho zaměstnance na kterého si sama dohlídnu
-
20.11.2022 23:19
Myslím si že když to je kontrolované focení třeba https://www.michalsviga.cz/business-portret/ business portrétu, tak to vlastně vůbec není na škodu. Ale jakmile se jedná o šmírování zaměstnanců a nebo nedej bože nějakého personálu, tak to by se mělo zásadně řešit. Lidé prostě někdy neví kdy je dost a to vytváří mnoho problémů.