Jak jsme mohly přežít?
Upřímně čím víc čtu dotazy v poradně tím míň chápu, jak starší ročníky ( 70,80,90 ) mohly přežít pubertu bez internetu 😏
Samozřejmě, že to myslim ironicky.
Jak jste to řešili vy v mládí? My se vždycky někde slezly a pokecaly nebo prostě nějak podvědomě tušili co je dobře a co špatně. Nemuseli jsme se ptát na triviální věci , které teď čím dál víc v pozoruji.
Odpovědi (podle hodnocení / podle data)
-
20.1.2022 14:35
A vy sem chodíte proč přesně, abyste se mohla cítit povýšeně nad dotazy o desítky let mladších holek, nebo snad potřebujete nějaké informace, tzn. kamarádky vám neporadily?
Otázky k pubertě prostě patří, to že jsme/jste (jsem ročník 92 a část puberty už jsem na internetu byla) to přežily bez internetu bylo prostě proto, že tu ta možnost nebyla, tak jsme ty samé kraviny řešily s kamarádkama. Když má dnes člověk možnost zeptat se na intimní věc okamžitě a anonymně, tak tomu světe, div se dá přednost před tím, než aby se ptal spolužačky až jí za dva týdny po karanténě zase uvidí.
A to že "jsme podvědomě tušily co je dobře a co špatně" mi přijde celkem úsměvné. Máma mi občas vypráví o kamarádce, která se ve 14 sesypala že umírá, protože dostala menstruaci a nikdo jí o tom dopředu neřekl. Mě zase ve 12 fakt švalo, že se tak hrozně potím nebo při menstruaci omdlívám, což zrovna žádná z mých kamarádek neměla, takže jsem netušila, jestli se mnou něco není. Přežila jsem to? Jo. Byla bych klidnější, kdybych si o tom tehdy něco mohla přečíst na internetu? Rozhodně. -
20.1.2022 11:58
jsem ročník 76. prostě jsme se po škole domluvli a nebo přišli a zazvonili zda kamarád(ka) půjde ven. s rodiči bylo domluveno kdy se vrátíme a že se třeba jednou za čas přijdeme ohlásit, že jsme v pohodě.
a co se dotazů v poradně týče - někdy je to o tom, že čím více informací, tím hůř se s nimi někteří naučí pracovat a hledat je/třídit správným způspbem i podle zdroje. pak to může být i o určité lenosti si to najít když mi to někdo jiný může předžvýkat a oni nemusí nic dělat. a taky u některých přemýšlení bolí a tak nač přemýšlet nad případnými důsledky svého chování dopředu. on to pak někdo za ně vyřeší. čím víc elektronických zdrojů, tím se můžou hůř ty věci pamatovat - aneb proč si to budu pamatovat, když si to najdu nebo se někoho zeptám. -
20.1.2022 16:11
Přijde mi to jako další otázka, co lidem něco podsouvá. Nejsme trochu mladý na to, abychom tu plivaly na mladší generaci a tvářily se, že "za nás bylo líp"?
Dotazy v poradně jsou mnohdy od trollů a generaci bych podle nich nesoudila. Jo, asi dneska děti utratí víc za data, než za sms a telefonáty, ale co to má co společného s rozlišováním dobrého a špatného? Co já si pamatuju, tak se i za mě šířily povídačky, že při prvním styku je "krve jak z vola", že je blána tři centimetry hluboko, holka z vedlejší třídy otěhotněla ve 14, protože věřila, že "když je to poprvé, tak se otěhotnět nedá". Kamarádky si vylepovaly do skříněk Lunetiky a na seznamováku v prváku gymplu jsme si četly z bravíčka. Byla jsem svědkem i telefonátů z budky na linku bezpečí, s dotazy typu: Nevím, co bude zítra ve škole k obědu, pomozte mi. Já jsem to řešila tak, že jsem si dobré a špatné určila podle vlastního vědomí a svědomí, u informací "třídila zdroje", dneska je holt zdrojů víc... ale s tím musí pracovat každý sám, mnohdy s tím mají na internetu problém i dospělí. -
21.1.2022 11:43
Starší ročník 90? Tak to ok. To jsem fakt už vyzobaná slunečnice. No, jak jsme to zvládaly? Úplně normálně. Lépe fungovaly mamky, bych řekla. Jasně, někdy to bylo peklo. Já mám třeba ráda internet díky http://kuponozdroj.cz/ a podobným webům, kde nakoupím za fajn cenu a nemusím nikam jezdit. Ale když jsem nevěděla, tak jsem měla doma knížku (tu měl doma tenkrát úplně každý), a z ní jsem načetla, co jsem potřebovala. Případně rada doktorky, které jsem se nebála zeptat, jako některé dnešní mladé holky.