Koupě RD na kterém je uvalená exekuce

Otázku položila: Anonymní uživatelka #226444 23.3.2016 11:59

Ahoj holky, líbí se nám s manželem rodinný domeček, ale majitelka, co ho prodává ma na něm exekuční zástavní právo a soudcovské právo. Nevíte někdo, co by to pro nás znamenalo, kdybychom se rozhodli ho koupit? Případně, jak zajistit, aby se dům oddlužnil, když přejde do našeho vlastnictví? Máte s tím někdo zkušenost? Moc díky.

  • 23.03.2016 14:53:00 - full.avl změnila kategorie otázky
  • 23.03.2016 14:53:00 - full.avl změnila titulek otázky

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • Ja bych takovy dum nekoupila. Nikdy nevite, kdy se nejaky dalsi exekutor nebo vymahac objevi.

  • takový dům má obvykle i plombu, aby se s tím nemohlo na katastru nakládat. takže bych byla více než opatrná a nedávala peníze z ruky než by to bylo, bez všech břemen, přepsáno na vás.
    je možné, že se prodejem bude splácet exekuce, ale to bych zjistila spíš asi na soudu. protože je tady druhá varianta - majitel to chce prodat, aby o tom co nejmín lidí z úřadů vědělo a peníze si nechat a neuspokojit věřitele.
    a pokud bych pak něco koupilo, zjistit, kdo vše tam má trvalé bydliště a to jim zrušit, aby se nijaký další exekutor nemohl ničeho domáhat.

  • Švagrová měla také zástavní právo exekutorské podle § 69a exekučního řádu, dále měli zástavní právo soudcovské, potom byla navržena dražba nemovistosti a pak byl dům vydražen.Nyní se dům převádí na nového majitele, který ho vyhrál v dražbě. V současné době si myslím, že dům už koupit nepůjde, neboť je tam plomba a je to vedené na katastru nemovitostí. Možná by nebylo od věci se zeptat na katastrální úřadu a potom zjistit exekutora, který tento návrh podal a kdy by byla dražba. Dávala bych si velký pozor, abyste nepřišli o peníze. Ještě podotknu, že švagrová na dům měli zástavní právo smluvní, nespláceli hypotéku a měli řadu dalších a dalších dluhů.

  • Ty zástavy nejsou až takový problém.. Jen musí jít všechno přes schopného právníka. Ten musí zajistit komunikaci s exekutorem, zjistit jaké jsou zástavy atd. exekutor pak může povolit prodej a pak vám barák bez zástav převede. Tak může proběhnout i hladký prodej, ale budete čekat na převod majetku. jestli na to budete potřebovat hypoteku může být trochu problém s bankou, ale taky nemusí. Ale není to až taková tragedie. Jestli chcete ušetřit a máte na to peníze tak bych osobně počkala na dražbu, ale ani to není záruka;-) Tchán takhle prodává barák a pozemek, ale exekuce je nelegální a dělá nám ze života peklo už dva roky. Ale u nás jde o naprosto ojedinělý případ, který ještě nikdo nesoudil.. Takže nejsme dobrý vzorek.. To už je, ale od věci.. Ovšem jak se prodává obestavený majetek vím naprosto do detailu,,;-)

  • V diskuzi si pletete zástavní právo a exekuční příkaz prodejem nemovitosti. Pokud jsou na LV zapsány jen zástavní práva, tak se nemovitost dražit nebude (zástava je zajišťovací institut) - draží se v případě, pokud je na LV zapsán exekuční příkaz prodejem nemovitosti. V takovém případě lze nemovitost vydražit - nejnižší podání bývá ve výši 2/3 odhadní ceny - pak záleží, kolik je zájemců, jestli se vydraží za větší částku nebo ne... V případě dražby se následně všechny zástavy a ostatní poznámky o exekucích z LV vymažou (to zajišťuje exekutor). Pokud jsou ale na LV zapsána jen zástavní práva a není tam žádná poznámka o nařízení exekuce apod., tak katastr převod nemovitosti klidně provede - zástava vázne na nemovitosti, ne na dlužníkovi - přechází tudíž s nemovitostí - a šla by bohužel k vaší tíži - i po převodu by na LV zůstala, takže takovou koupi rozhodně nedoporučuji. Pokud má paní exekuci, tak je na ní stejně uvaleno generální inhibitorium, tzn. že není oprávněná nakládat s veškerým svým majetkem - případní věřitelé by se pak mohli domáhat neúčinnosti takového převodu nemovitosti, ale samotný katastr by s převodem problém neměl, pokud tam není Exekuční příkaz prodejem nebo Poznámka o nařízení exekuce, na to pozor. Takže doporučuji do takové koupě rozhodně nejít. Možností by bylo kontaktovat toho exekutora, co tam má zástavu s tím, že byste měli zájem o koupi, a pak by záleželo jaká je výše dlužné částky, jestli by se exekutor rozhodl vydat Ex. příkaz prodejem a následně přistoupit k dražbě (ale to by výhledově trvalo třeba rok), nebo je dlužná částka malá a prodej nemovitosti by byl v nepoměrné výši a exekutor by stejně do dražby nešel.... Řešením může být také zjistit, jaké jsou výše dlužných částek u soudu a exekutora, kde paní dluží, uhradit je za ní a sjednat budoucí kupní smlouvu o tom, že když za ní uhradíte, tak pak vám nemovitost převede za určitou částku.... Pokud by byla paní solidní, nebyl by problém, ale jinak zase narazíte na ten problém s tím, že paní není oprávněna nakládat se svým majetkem, tudíž s vámi nemůže ani uzavírat budoucí kupní smlouvu..... Pokud o tu nemovitost máte opravdu zájem, zkuste asi nejspíš toho exekutora, jestli někdy v budoucnu nebude chtít dražit, ale jinak se být vámi moc do ničeho nepouštím, nemuselo by se vám to vyplatit....

  • Nevím jak vy, ale mi tento problém řešit nemuseli. Jediné co pro nás byl opravdu velký problém bylo to, jakou realitku si vybrat. Po delší rešerši jsme si ale nakonec vybrali https://www.maxima.cz/ , se kterou jsme byli maximálně spokojení. Zkuste jim napsat, třebea vám nějak dokáží poradit, jsou velice ochotní.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 490 otázek, kterým se dostalo 272 455 odpovědí a 410 323 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist