Pracovní úraz, nemocenská déle než 40 dnů, postihy pro zaměstnavatele
Holky, prosím o radu: Táta měl pracovní úraz, myslel, že se po operaci do 14 dnů vrátí do práce, ale lékaři mu napsali další kontrolu až za měsíc. Minulý týden překročil 40 dnů nemocenské a od známého se dozvěděl, že ho chce zaměstnavatel vyhodit, až nastoupí do práce, protože ho prý podrazil, když překročil těch 40 dnů....
Po úrazu přijela záchranka i policie.
Můžete mi říct, jaké postihy hrozí zaměstnavateli (ze strany ČSSZ, zdr. pojišťovny, policie ad.), pokud prac. neschopnost zaměstnance po prac. úraze trvá déle než 40 dnů?
A lze nějak zpětně zkrátit dobu nemocenské a nahradit např. dovolenou nebo neplaceným volnem, kdyby to byla jediná šance, jak zachránit zaměstnání? Táta žije v kraji s vysokou nezaměstnaností a chybí mu 3 roky do důchodu...
Děkuji předem za odpovědi.
Odpovědi (podle hodnocení / podle data)
-
13.4.2015 20:50
Já byla na nemocenské 3. měsíce s pracovním úrazem. Zapíchla jsem si nástroj do ruky. Trvalé následky mám takové, že necítím prostředníček na pravé ruce. Pokud s ním nesepsali hlášení o úrazu, tak to bude vyšetřovat úřad práce. Taky budou prošetřovat, zda nedošlo k porušení pracovní bezpečnosti že strany zaměstnance (jestli náhodou nebyl pod vlivem alkoholu nebo drog), jak k tomu došlo, atd. Každopádně ho nemůžou propustit z práce. Hlavně ať neukončuje nemocenskou. Byl by sám proti sobě. Bude mít nemocenskou vyplácenou z OSSZ, ale potom po lékařem ukončené nemocenské bude mít doplatek do průměrné mzdy, což znamená průměr hrubého výdělku, odškodnění že strany zaměstnavatele. Každá firma musí být pojištěna. Pokud to bude déle než půl roku, tak půjde k posudkovému lékaři. A po roce může jít do důchodu, s tím, že pojišťovna firmy bude brát v potaz doživotní trvalé následky. Ať se drží na nemocenské co nejdéle. Bude potom překvapený, jaké dostane odškodnění.
-
13.4.2015 21:06
Volala jsem švagrové. Pokud by se vrátil otec do práce, a šéf ho chtěl propustit, tak ze zákona nemůže, i kdyby tvůj otec chtěl porušit pracovní kázeň. Mohl by ho propustit jedině tehdy, pokud by firma zanikla (firma by zkrachovala). Mám ti vyřídit, že ať se drží na nemocenské co to jde. Jeho šéf vyhrožuje, protože se bojí kontrol. Jinak švagrová je majitelka účetní firmy, takže je to zaručená informace.
-
13.4.2015 19:17
Nevim jak je to ted, ale v r. 2010 (kdyz jsme v praci meli 2 prac. utrazy), tak zamestnanec dostaval plat i nemocenskou po celou dobu PN. Ten plat byl jakoby "bolestne" nebo postih pro zamestnavatele. 1 zam. tak marodoval rok.
Co se vypovedi tyce... pravdou je, ze kdyz zamestnavatel chce, donuti zamestnance odejit.
Takze bych zadne cachry se zkracovanim nedelala a spis, v nejhorsim pripade, zvazila pripadny nuceny predcasny duchod. -
13.4.2015 20:57
Ať nedá na známého. Zdraví mu nikdo nevrátí. Kromě toho jemu nehrozí nic. Prostě ho chce sprostě podrazit,aby mu nemusel vyplácet odškodnění. A i kdyby ho chtěl vyhodit, tak nemůže. Nejen že na nemocenské to nesmí (porušil by zákon) a pokud bude mít trvalé následky, tak ho nesmí nikdy vyhodit. Protože to je taky porušení zákona. Ať si chuchne a otec ať se drží co nejdéle na nemocenské. Opravdu by přišel o hodně. A kvůli někomu, komu na něm nezáleží, to by dělal joo pěknou blbost.