Příkrmy kojence - kupovat nebo vařit?
Ahoj holky, jaké máte zkušenosti s příkrmem pro kojence od 4. měsíce? Mám kupovat nebo spíš vařit??? prosím poraďte!
Odpovědi (podle hodnocení / podle data)
-
3.4.2011 19:46
Ahoj, mám 3 děti a všem jsem vařila-po uvaření jsem zamrazila, abych nevařila každý den (většinou vařím pro mimi tak 1* týdně a prostě jen den předem vyndám porci z mrazáku do ledničky...Vesměs ty přesnídávky, co nejsou Bio jsou možná kontrolované, ale jsou také z normálně pěstované zeleniny..Já co můžu, použiju ze zahrádky, co ne, koupím normálně v supermarketu, vařím i z mražené zeleniny, přidávám olivový olej, ale i obyč. řepkový, či slunečnicový-omastím normálně tak, jako cca polévku, aby tam byla ta očka a rozmixuju najemno......Neměla jsem nikdy problém, nepřidávám ani cukr, ani sůl, děti baští a jsou zdravé.
-
3.4.2011 18:38
Jak píše Ptera, taky jsme vařili a i teď hodlám vařit, koupim klasickou syrovou zeleninku a nebo mraženou, ale dneska sehnat kvalitní mraženou zeleninku je taky docela fuška. Záleží na tom, jak se s ní nakládá při vybalování a skladování a tak. Jinak přidám určo olivový olej, stačí jen kapička a solit až po roce věku dítěte a s mírou
-
4.4.2011 12:59
Když jsam malého začala přikrmovat v šesti měsících, příkrmy jsem většinou výhradně kupovala. Teď mu je 18 měsíců a jí tak 2/3 domácí jídlo 1/3 kupované. Po kupovaném sáhnu, když nestíhám a nebo mě nenapadá, co uvařit. Moje dětská lékařka říká, že v životě doma malému dítěti neuvařím tak vyvážené jídlo, jako je právě jidlo kupované. Že dnes jsou tato jídla vysoce kvalitní. Asi samozřejmě záleží, jakou značku kupuješ. A je to drahé, to je fakt.
-
4.4.2011 0:44
Taky vařím, z normální běžné zeleniny nebo mražené. Co se mrkve týče, výborný jsou baby-karotky; někde jsem se kdysi dočetla, že v kořenové zelenině se dusičnany nejvíc hromadí v té středové části - baby karotky ji mají tenulinkou. K těm kupovaným příkrmům: jestli se jich dítě neštítí, jsou fajn, když člověk cestuje někam, kde se nedá vařit, nebo obecně na cesty. Nicméně bych ještě poukázala na to, že pokud je dítě vzhledem k rodinné anamnéze potenciální alergik, kupované příkrmy nejsou vždycky to pravé - tyto děti mají přísnější kritéria pro zavádění příkrmů. Třeba rajče až po prvním roce, zato v příkrmech je jako součást dost častý rajčatový protlak. Mně se dcera osypala po bramboru, opět - jako zahušťovadlo je často bramborový škrob. Takže jestli už je dávat, mít se na pozoru a pečlivě studovat složení. Výhodou domácího vaření je, že vždycky víš, co za druhy zeleniny/masa/ovoce jsi použila (teď nemyslím na to, že nikdy nevíš, jak to bylo vypěstováno - to je druhá věc), takže jestli se Ti dítě po něčem osype, dopátráš se spíš. V kupovaných příkrmech je vždycky ještě něco dalšího, než co je uvedeno vepředu u obrázku. Proto hlavně všude číst to složení.
-
4.4.2011 12:00
my ze zacatku od toho 4.mesice kupovali,ale strasne to lezlo do penez,urcite vyjde levneji varit a uvarit to treba na 2 dny pro mimi,ted uz jsem z toho poucena,ze pro dalsi kupovat lahvicky jen na cesty nebo koupaliste,jinak uz budu urcite jen varit,jak ovocne tak zeleninove ci masove,navi jsem od zname slysela ze ty kupovane obsahuji nejake latky aby to jidlo ve sklenicce dlouho vydrzelo,tzn.datum spotreby atd. a ze to pro mimi neni nejak dobre.
-
4.4.2011 13:04
Já malé zezačátku kupovala,vařené nechtěla,pak se to obrátilo a jí vařené.Když někam jedeme,vezmu skleničku,ale pro děti nejpozději od 8 měsíců,to,co by bylo pro její věk,nechce(je jí 17 měsíců).Jinak-dostala jsem pro ni jídlo z Penny a nechtěla to,ani se jí nedivím,mně taky stačilo jen ochutnat,navíc do toho cpou sůl.