Příkrmy - sklenička X vaření doma

Otázku položila: Bývalá uživatelka #41227 5.2.2014 9:36

Ahoj,
blíží se nám konec 4. měsíce a chci po jeho ukončení začít s příkrmy. Chtěla jsem dělat domácí. Na jedněch stránkách jsem ale našla tohle:
"Samozřejmě lze příkrmy připravovat doma, ale zejména v začátku je výhodnější využívat široké nabídky hotové kojenecké výživy v lahvičkách. Jde o přípravky velmi bezpečné z hlediska obsahu dusičnanů a jiných cizorodých látek, naopak u kupované zeleniny hlavně v zimním období nemáte jistotu nikdy. Navíc hotová kojenecká výživa ušetří maminkám spoustu času."
Co si myslíte? Jakou máte zkušenost vy? Vařily jste doma? Pomolo by, kdybych koupila nějakou tu bio/eko mrkvičku? Myslím, že toho ze začátku tolik stejně nesní, tak by nás eko zelenina snad nezruinovala... Rodiče mají skleník, tak bych pak dělala příkrmy z domácí zeleninky... Mám i na později už domluveného domácího králíka a jiné masíko, aby nebylo nacpaný hormony. Jen ted nevím, co ted v zimě? Vlastně se kvůli dusičnanům musí vařit i z kojenecký vody, jestli se nepletu. Tak se ptám na zkušenosti.

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • Bio zelenina vyjde pořád laciněji než jakékoliv skleničky. Pokud máš navíc k dispozici skleník a přísun domácího masa - tak není co řešit.
    Skleničky si schovej na výlety, návštěvy, prostě když nebude jiné zbytí ;-).
    Co se kojenecké vody týče....tak záleží na tom, jaká vám teče z kohoutku voda. U nás jsou hodnoty dusičnanů (dusitanů) v normě - takže jsem koj. vodu vůbec nekupovala. Zkus dohledat na netu stránky vaší vodárny a tam najdeš i rozbory a posouzení, zda je vhodná jako kojenecká (max. 15mg/l dusičnanů). Jinak pokud kojíš, tak bych se "předávkování" dusičnany nebála a vařila z normální vody (pokud tedy nemáte hodnoty dusičnanů hodně překročené).

  • na začátku, když se dávalo jen pár lžiček od daného druhu jsem využívala malé skleničky První lžička. později už se ty skleničky fakt nevyplatí. jejich složení obsahuje příliš mnoho ingrediencí, které jsou zbytečné. dítko má raději jednodušší chutě než takové složitosti, nehledě na různá doporučení co kdy dávat - to skleničky nerespektují - jsou výrobci, kteří dají do skleničky rybu a napíšou, že je to od půl roku.
    skleničky se liší pouze svojí konzistencí (tím to věkové omezení),nikoliv složením.
    a pokud kojíš, tak je zbytečné začínat s příkrmy takto brzo - stačí až od půl roku a to bue i lepší nabídka zeleniny :-)

  • Tak my to měli trošku jinak, protože máme v rodině alergiky, tak jsme začali s přísně jednodruhovými příkrmy v sedmi měsících, a to skleničky první lžička (koncem zimy se kvalitní zelenina opravdu těžko shání), když jsme přecházeli na vícedruhové, tak dozrávala zelenina na zahrádce a začala jsem vařit doma. Skleničky jsem i nadále používala na cestování a občas je použiju dodnes (malé jsou 2 roky), jí už všechno, doma jí běžně s námi, ale když někam jedeme, tak než dát "hospodskou" stravu, raději kupovaný příkrm a protože doma nijak nesolíme ani nekořeníme, tak jí ještě stále chutnají. Jinak jsme příkrmy většinou kupovali v Německu, kde vyjdou mnohem levněji, ale musí se opravdu hlídat složení a některé psané od 6 měsíců jsem začala dávat třeba až v roce a pod.

  • Já jsem koupila jen první 2 skleničky, protože ty se spíš plivou :-) Od tý doby ale vařím doma sama. O těch dusičnanech jsem četla v souvislosti i se špenátem nebo červenou řepou, to jsem probrala se ségrou a ta mi zase řekla, že by to nemělo vadit. Vařím v převařený vodě z kohoutku, dělám z něj i um. Chystáme se objednat si zase farmářskou bedýnku, tam si myslím, že s bio není problém :-) Kupuju jen skleničky s hovězím masem, nějak ho doma nedokážu upravit tak, aby mi ho malý jedl a málem mi zničilo mixer :-)

  • Ahoj,
    tak ja bych tedy takhle brzo neprikrmovala klasicky, ale spis bych ti radila varit doma obilna mleka. A to proto, ze obsahove i energeticky je to pro takhle maly dite mnohem lepsi, nez mu davat varenou zeleninu a kort ted na konci zimy mi to prijde jako nesmysl.
    Jinak ja teda neverim jejich novym doporuceni, protoze to nemaj nijak pro me dobre podlozene. Ale ja taky zacala s prikrmy uplne jinak nez vetsina.
    Zacala jsem obilnymi mleky, kasemi, az o dost pozdeji zeleninou(cca 8.ji jeste netravila, takze ai od 9.), seminka, m.rasy , lusteniny.. a az hodne po2.roce ryby. Dnes ji dam obcas i nejake to kureci. K tomu byla kojena...

  • petulinkaa135.2.2014 20:07

    tak ja sklenicky nepouzivala,neverim jim a po zkusenosti kdy jsem k jedne čuchla jsem se malem po...male varim od zacatku,jidla kupuju bio zeleninu ci tam kde o ni neco vim nebo u farmaru,i v Lidlu maji bio zeleninu a ovoce,kazdopadne vim ze kvalita potravin je v dnesni dobe miziva,ale proto clovek musi vybirat,ale sklenicky bych male nedavala,dlouho odlezele jidlo,kde je nastrakano buhvi co,to je jako kdyz si das hranolky z polotovaru,který jsou zmrazeny buhvi jak dlouho a nebo si udelas hranolky čerstvý z brambor,to je velky rozdil.

  • hodně dusičňanů obsahuje zelenina pěstovaná doma, pokud je záhon či pole hnojen kravským či jiným hnojem, takže se tomu asi nevyhneš. U mrkve se prý doporučuje vykrajovat středy, jinak žádná omezení nikde nejsou, ještě tedy u špenátu ano, ten je problematický na dusičňany, tam se doporučuje kupovat jej v příkrmu ve skleničce, jinak bych kupovala klidně zeleninu v krámě, jakoukoli, která by se mi líbila, slušně vypadala.
    Já nazačátku hodně vařila, zeleninu máme vlastní, nebo v zimě kupovanou či z mrazáku, později jsem dost používala a používám skleničky, syn mi je jedl víc, vařené moc nechce, ale už je teď velký (2roky). A s dcerou začnu přikrmovat za pár týdnů, tak jsem zvědavá.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 464 otázek, kterým se dostalo 272 343 odpovědí a 410 239 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist