Špatné hygienické návyky

Otázku položila: Anonymní uživatelka #369913 7.5.2017 15:31

Ahoj holky..musím se někomu svěřit.
Jsem čerstvé dospěla ale bohužel zanedbaná.. Uvědomila jsem si to příliš pozdě,a ted mám nažloutlé zuby (skoro žluté) i kdyz je chci mít bílé,moc často se nekoupu..ale nikdo si nestezoval ze smrdim..chci to změnit ale jak se k tomu dokopat? Jak často se koupat,umyvat vlasy,dělám masky,holit se..umyvat zuby ...rodiče me zanedbávali a bohužel nemám žádnéj vzor abych se někoho zeptala ...nehledam posměšky,jen nakou radu co mi nejdřív pomůže..a jak mám začít... Děkuji :(

  • 08.05.2017 12:57:41 - full.avl změnila titulek otázky

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • Nedělej si z toho vrásky, není to tvoje chyba, ale chyba tvých rodičů. Je ale super, že na sebe myslíš a snažíš se to změnit. Všechno jde, když se chce :-) Doporučuji postupně přidávat na všem, co už nyní děláš, a pozoruj, co to s tebou dělá. Určitě nejdůležitější je mýt se. Já osobně se myji jednou až dvakrát denně. Většinou ráno před prací, kdy si ještě k tomu myji vlasy. A potom večer po práci. Měla by jsi se celý den cítit dobře a podle možností si vonět. Určitě používej také deodoranty několikrát (minimálně ráno, nejlépe ještě jednou přes den). Co je určitě nutné je právě čištění zubů dvakrát denně (ráno po probuzení nebo případně až po snídani, nebo přes snídaní a po snídani a potom večer těsně před spaním). Čistění zubů by mělo trvat alespoň dvě minuty. Zahrnuje nejen čistění zubní pastou, ale jedenkrát denně také zubní nití a mezizubními kartáčky a používání ústní vody. Dále pokračuji s vlasy. Například mytí hlavy je dost individuální věc, někdo si musí být vlasy skoro každý den, někomu stačí jednou týdně. Je nutné zjistit, jaký typ vlasů máš - mastné, normální, citlivé atd. a podle toho zvol druh šamponu a balzamu na vlasy (balzám je dobré používat také na rozčesávání). Určitě zkoušej experimentovat, ale doporučuji si vybírat vlasové přípravky s co možná nejmenším množství látek jako jsou parabeny atd. (parabeny bys neměla používat vůbec). Můžeš zkusit například si umýt vlasy jednou za 4 dny a pokud by se ti vlasy mastily, tak je myj častěji. Mastné a špinavé vlasy jsou na ženských opravdu odpudivé. Holit si nohy doporučuji vždy, když si máš vzít něco krátkého, i jen dvoudenní strniště nemusí už vypadat dobře. V zimě si holím ale nohy třeba jednou za týden a stačí mi to. Tedy nohy holím podle potřeby. V podpaží se holím jednou za dva až čtyři dny, podle aktuální potřeby a nálady. Dále kromě všeho výše doporučuji se starat také o své nehty, pravidelně si je upravovat - stříhat, pilovat, lakovat. Dále také je dobré se zaměřit ráno a večer na očistu obličeje např. použitím micerální vody atd. Hodně návodů na líčení a vůbec péči o sebe najdeš třeba na internetu na youtube, pokud umíš trochu anglicky, ale i kdyby ne, tak někdy i samotná videa stačí :-) Jinak bych ještě chtěla říct, že starat se o sebe je skvělé a znamená to, že ti na sobě záleží. Já osobně to nedělám pro to, abych se někomu líbila, ale abych sama se sebou byla spokojená. Péčí o sobe ukazujeme, že nám na sobě záleží a že se máme rádi :-) Tak hodně zdaru v objevování všeho nového a krásného :-)

  • Rychle se začni starat o zuby,základ je čistý kartáček,měnit se má myslím jednou za dva měsíce. Zubní nití a ústní vodou nic nezkazis a nezapomen čistit i jazyk a patro. Ale bacha,nesnaz se hned všechno dohnat a drhnout,cisti jemně a opatrně ať si neznicis sklovinu. Jdi na preventivku k zubaři a zkus třeba i dentalni hygienu,na to se zeptej u zubaře :) masky můžeš dělat a nemusíš,to samý holení,to je na tobě :)

  • Tak zuby určitě každý den minimálně jednou, lépe dvakrát. Někdo čistí jenom večer (pro zdraví), já čistím hlavně ráno (příjemný dech, svěží pocit). Umývání vlasů je individuální - někdo musí umývat každý den, já tím, že nosím vlasy v copu, umývám tak 2x do týdne. Když nikam nechodím a jsem doma, tak mi třeba vlasy vydrží i 4-5 dní. Co se týká holení - to je taky hodně odlišné. Záleží, které partie, jaké máš chloupky, jak chodíš odhalená. Já třeba přes zimu nohy neholím vůbec. V létě podle toho, jak odhaluju nohy. (Příteli totiž chloupky nevadí, tak kvůli němu se neholím.) Podpaží v létě holím dohladka, což je minimálně obden, ale někomu možná rostou pomaleji.
    Koupání není úplně zdravé, dopřávám si ho tak 1x až 2x do měsíce, ale denně se sprchuju. Buď večer nebo ráno (podle večerní únavy). Přes menstruaci se sprchuju i 3x denně podle toho, jak se cítím.

    Jinak spousta lidí nemá dobré návyky čistění zubů. Jednak nečistí pravidelně, jednak čistí špatně. Někde jsem četla, že vytvoření dobrého návyku trvá minimálně 2 týdny. Takže pokud nemáš návyk, doporučuju nějakou upomínku v mobilu, která ti bude každé ráno v určitý čas pípat, že než odejdeš do školy nebo do práce, máš si vyčistit zuby. Techniky čištění najdeš na internetu. Mně se i zažloutlé zuby časem vybělily obyčejnou pastou Elmex a kartáčkem Curaprox. Toto je dobrá kombinace.

    Uff, snad jsem se vyjádřila ke všemu, co jsi psala jako dotaz. Kdyby ne, doplním.

  • Holka, jsi na dobré cestě to všechno napravit. První krok jsi už udělala - uvědomila si to. A druhý vlastně také, že jsi se zeptala.
    Upřímně, to, že ti nikdo neřekl, že smrdíš nebo že ti páchne z úst, ještě neznamená, že to tak není. Velká většina lidí se ostýchá tohle sdělit i svým nejbližším, natož pak třeba cizím lidem. Také záleží, v jakém prostředí a mezi jakými lidmi se pohybuješ, jak jsou na tom oni s hygienickými návyky. Napíšu postupně:
    ZUBY:
    Předně, kup si kvalitní kartáček a zubní pastu a zubní nit. Koukni na net, tam jistě bude aspoň nějaký návod, jak to dělat správně. Co nejdříve se objednej k zubaři a na zubní hygienu. Zubař nebo hygienistka (záleží, kam půjdeš dřív) ti řeknou, jaký kartáček, jakou zubní pastu a jaké zubní nitě a mezizubní kartáčky, případně i ústní vody používat (nechci tady dělat reklamu) a jak si zuby správně čistit (je to věda a málokdo si je před návštěvou hygieny čistí správně). Na hygieně ti pak odborně odstraní zubní kámen a plak a zuby nejspíš i vypískují, to by mohlo u tebe dost změnit barvu. Stojí to asi 1000 Kč (cenu ti řeknou při objednání) a je to opravdu důležitá součást hygieny. V lékárně si můžeš koupit také nějakou kvalitní bělící zubní pastu a tou si po očištění zuby ještě trochu vydrbat, mohla by ti pomoct. Aby ti zuby dále moc nežloutly, vyhýbej se barevným nápojům a jídlům (cola, červené víno, kafe, černý čaj, červené zelí, špenát apod.) Neříkám, že si je nemůžeš dát nikdy, ale na začátku, než se naučíš zuby správně čistit a než se ti aspoň trochu zlepší barva zubů, tak si je raději odpusť. Nevím, jak jsi na tom s penězi, ale časem bys třeba mohla zauvažovat o bělení zubů, stojí to několik tisíc a u tebe by to mohlo pomoct. Ale myslím, že hodně pomůže i to, že se o chrup prostě začneš starat. Když si zuby myješ kvalitně manuálním kartáčkem, zubní nití a mezizubním kartáčkem, tak se pod 10 minut asi nedostaneš. Měla by jsi si mýt zuby opravdu min. 2x denně (ráno po probuzení nebo po snídani, případně před i po snídani) a večer před spaním. Když přidáš během dne aspoň jedno mytí navíc, jedině dobře. K zubaři se chodí pravidelně 2x ročně, tedy každých 6 měsíců. Je dobré si zavést systém, ať na to nezapomínáš. Někteří zubaři jsou přísní, a když prošvihneš určitý interval, tak tě prostě vyškrtnou a už tě nechtějí. Je dobré si hned od začátku najít kvalitního zubaře. On ti doporučí i tu hygienu, někteří mají i hygienistku ve vedlejší ordinaci.
    S dobrou pastou (nekupuj si barevné, nejlepší je bílá, barviva barví!) a dobře vyčištěnými zuby budeš mít super pocit, že jsi krásně čisťounká, voní ti dech a zuby budou krásně hladké. To je nejlepší odměna.
    TĚLO A VLASY:
    Rozhodně by jsi se měla mýt (sprchovat nebo koupat) minimálně jednou denně, ale když to zvládneš ráno i večer, bude to lepší (já vždycky říkám: do práce i do postele čistá a voňavá). Sprcha je praktičtější a hygieničtější, nekoupeš se ve vlastní špíně. Stačí ti jen sprchový šampón a voda. Na druhu sprcháče nezáleží, sama si vyzkoušej, co ti voní a co ti bude vyhovovat. A když už si takhle budeš mýt tělo, tak ti doporučuji se rovnou u toho naučit si mýt i vlasy. Názory na mytí vlasů se různí, mnoho lidí si myje vlasy až když se zmastí nebo pravidelně jednou týdně apod., ale podle mě je to součást těla jako každá jiná, takže se k ní takto musíme chovat a pečovat o ni stejně dobře a stejně často, protože je naopak podstatně více vystavená prostředí. Vlasy chytají celý den prach, pachy (jídlo, cigarety, zvířata, kouř či pachy z okolí atd.) a taky když si do nich saháš, tak se mastí a špiní od rukou. Pokud si vlasy nebarvíš, nežehlíš, netupíruješ a jinak neničíš a máš je zdravé, tak není třeba na mytí nic jiného, než šampón. Po mytí se lehce otři do čistého ručníku, pomačkej, ale nedrbej. Vlhké rozčesej čistým hřebenem. Nejlépe nechej přirozeně uschnout. Pokud nemáš čas čekat, tak vyfoukat pokud možno vlažným vzduchem z fénu.
    Je třeba mít zvlášť ručník (lépe osušku) do sprchy a zvlášť ručník na ruce (na běžné mytí rukou po WC během dne, to asi děláš, že).
    Po sprše si musíš obléct vždy čisté spodní prádlo (denně čistá podprsenka a kalhotky!) nebo pyžamko/noční košili nebo v čem spíš (obměna dle nátury, ale nenosit jedno pyžamo déle než týden, pak vyprat). Pamatuj také na pravidelnou obměnu ložního prádla (zde je to také velmi individuální, já třeba měním povlečení a prostěradla jednou týdně). Výsledek: celá čistá a voňavá si budeš připadat jako víla :-)
    OBLIČEJ:
    Pokud máš kvalitní pleť a moc se nemaluješ, tak stačí, když si obličej umyješ vždy při sprchování a mytí zubů. Ve sprše sprcháčem, při mytí zubů stačí jen vodou. Po umytí lehce otřít a namazat lehkým krémem dle typu pleti. Nemusí být drahý, jen ti musí sedět a vonět.
    RUCE, NOHY:
    Jak jistě znáš aspoň ze školy, po WC si vždy musíš umýt ruce mýdlem a pořádně opláchnout. Také by jsi si měla udržovat nehty, stačí zastřihnout, trochu zapilovat (nejlépe obyč. papírovým pilníkem), vždy vyčistit špínu pod nehty a upravit kůžičku. Pokud máš suché ruce, tak občas promazat krémem na ruce. O nohy také musíš pečovat - stříhat, pilovat nehty a brousit ztvrdlou kůži na chodidlech, hlavně na patách. Stačí obyčejná pemza za pár korun, tou to odrbeš ve sprše aspoň dvakrát do týdne a hotovo. Po broušení je dobré chodidla namazat (nejlépe v posteli, ať neuklouzneš :-))
    HOLENÍ:
    Opět velmi individuální, viz. ostatní příspěvky. Podpaží je fajn mít hladké vždy, tedy holit dle potřeby - vyskočí strniště, oholit. Nohy stačí dle toho, kdy je budeš ukazovat (sport, sex, lékař, sukně a kraťasy, apod.), ale vyloženě asi nenechávat 2cm chlupy. To kratinké strniště je asi tak přijatelné maximum, když to prostě nestihneš apod. Ale hladké nohy jsou hladké nohy :-) . Klín nechám na tobě, zda se chceš holit úplně, částečně nebo vůbec, to si rozhodni. Ale je podle mě fajn, když i tady jde nějaká péče vidět ;-)
    Po ranní hygieně bych přidala ještě aspoň stříknutí deo spraye do podpaží nebo přejet podpaží tuhým deodorantem.
    Vše ostatní, jako lufa, žínky, houbičky, spec. mycí gely na obličej, na intimní hygienu, na holení, parfémy, tělová mléka, olejíčky, odličovací vodičky, micelární vody, BB krémy, podkladové krémy, make-upy atd. bych zaváděla dál dle nálady a možností až poté, kdy budeš mít zavedené výše uvedené věci a bude to pro tebe rutina.
    Moc prosím, jestli máš mladší sourozence, dohlédni i na ně.
    Snad jsem se tě nedotkla. Když si nebudeš vědět rady, bude to na tebe moc, klidně mi napiš soukromou zprávu, ráda pomůžu aspoň radou, útěchou. Základní hygiena nestojí moc peněz, ale musí se dělat správně a pravidelně. A výsledky na sobě uvidíš. Udělej si z toho všeho rituály, klidně si k tomu založ deníček nebo tabulku, kde si budeš dávat puntíky za splněné úkony. Uvidíš, že na sobě změnu pocítíš, všimne si toho i okolí a budeš se cítit celkově mnohem lépe. Moc ti držím palce.

  • Nemáte zkušenost s bělením zubů? Je lepší si zuby nechat vybělit u zubaře?

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 515 otázek, kterým se dostalo 272 528 odpovědí a 410 420 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist