Vyživovací povinnost v normální rodině

Otázku položila: Anonymní uživatelka #159691 29.9.2014 10:46

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, nevíte někdo jak to je pokud student žije v úplné rodině, která má dostatek peněz, ale nechce je zaplatit za školu, má student nárok použít vyživovací povinnosti ze strany rodičů?

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • masa.vr29.9.2014 20:26

    rodiče mají vyživovací povinnost vůči nezaopatřenému dítěti do 26 let věku (nezapopatřené =bez vlastního příjmu, soustavně se připravující na povolání). S několika studenty univerzity jsem žalobu chystala, ale vždy v momentě kdy student z nějakého zásadního důvodu nežil ve společné domácnosti, a soud pak posoudil situaci rodičů (další vyživovací povinnosti, příjmy) a situaci studenta (vyčíslení nákladů na bydlení, stravu, pomůcky -velmi detailní, včetně potvrzení zda a jaká stipendia) a poté rozhodl. Studium v zahraničí opravdu soudně vymáhat nelze, nevnímá se to jako standardní zajištění potřeb.

  • vyživovací povinnost ale asi nebude na to aby dítě donutilo rodiče zaplatit soukromou školu

  • starají se rodiče o tebe? platí za tebe poplatky, jídlo, oblečení, eventuelně i nějaký kroužek?
    pokud ano, proč chceš po nich něco takovýmto způsobem nátlaku vynucovat?
    co ti chybí? trošku napiš, jakou školu po nich chceš zaplatit? máš nějakého dalšího sourozence, o kteréhos e rodiče starají?mají hypotéku atp. pocit dětí a dospívajících ze skvělé finanční situace rodiny bývá často zkreslený jen proto, že rodiče nechtějí řpípadný finanční problém dát dítěti najevo nějak výrazněji.
    a pokud studuješ VŠ máš obvykel nějakou možnost přivýdělku alespon o prázdnnách. jít na soud kvůli tomuto proti vlastním rodičům,t ak se můžeš pořádně se zlou potázat a přijít i o to, co máš jako další výhody od nich a budou pak platit jen to povinné soudem stanovené minimum.
    nikdy bych proti vlastním rodičům takovýmto způsobem nešla. vše je o dohodě, ne o tom, že řekneš budto to zaplatíte nebo vás dám k soudu, že neplníte dostatečnou vyživovací povinnost.
    jde také o to, jak řádně studuješ.

  • Elfen29.9.2014 18:39

    Já si teda myslím, že v naší zemi bys s tímhle u soudu moc nepochodila. Vyživovací povinnost přeci jen platí na nutné věci: jídlo, oblečení apod. Takže placení vysoké školy v cizině přeci jen nespadá do těch věci, bez kterých se člověk neobejde. Za sebe bych se teda musela hanbou propadnout jen pomyslet na to, že bych rodiče hnala k soudu, ale každý do má v rodině nastavené jinak... Vysoká se ale dá dělat i dálkově...

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 456 otázek, kterým se dostalo 272 322 odpovědí a 410 232 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist