může přítel zažádat o snížení vyživného, když budeme mít dítě, a budeme mít nárok na nějaké příspěvky?

Otázku položila: Anonymní uživatelka #273594 5.1.2015 19:53

Ahoj holky mam prosbičku čekám 1. mimi a nevím co dál. Přítel je rozvedený, platí výživné na 2 děti 3500,-, dále hypotéku a náklady na byt a činí to měsíčně cca 14000,- jeho plat je jak kdy někdy 15000 někdy 16000,- což maminky uznáte, že za tohle nás neuživí, vzhledem k tomu, že ztrátou mého platu přijdeme cca o 10.000,- Má nárok na snížení výživného když bude mít další mimi? A kdy jít na soud? A čím argumentovat? Poradila mu to ex. A pak se chci zeptat co je pro nás jako pro rodinu lepší, zda budeme mít nějaké výhody (přídavky), pokud já mam jiné trvalé bydliště a on taky a malý by se jmenoval po mě, nebo jestli si mám dát společné trvalé bydliště? Mimi se bude jmenovat po mě ale tátu v RL mít bude. Chtěla bych zjistit, zda budu mít nějaký nárok na pomoc od státu nebo se musím spoléhat jen na to, o co přítele ex neodrbe. Poradí někdo? Děkuji

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • vy prijdete o vyplatu, ale dostanete materskou a pak rodicak, ne? takze byste na tom mohli byt financne skoro stejne jako ted (zalezi taky na zvolene vysi rodicaku).
    pri stanoveni vyzivneho se zohlednuji aktualni i predchozi pomery, ale spotrebovane vyzivne se nevraci - tj. kdyz se jedna o zvyseni vyzivneho - mohou ho zvysit i zpetne s tim, ze rozdil je nutne doplatit, pokud o snizeni, snizuje se az na zaklade rozhodnuti soudu - ne zpetne, resp. i pokud by snizili zpetne, tak to, co je zaplaceno detem se uz nevraci. jinak vetsinou neni podstatne trvale bydliste, ale bydliste skutecne a to, zda vedete spolecnou domacnost.

  • Soud u určení výživného zohledňuje všechny vyživovací povinnosti. Sama mám od exmanžela výživné na naše 3 děti a u soudu se zohledňovalo, že má ještě další dítě se slečnou,ke které kdysi odešel. My jsme se na všem domluvili, o děti má zájem, bere si je,takže to bylo jednodušší. Nevím, jaké vztahy má s dětmi váš přítel,ale snad se neurazíte, když napíšu,že se mi nelíbí formulace "o co ex neodrbe"....já třeba peníze,které od exmanžela dostávám mám na děti a jsou jak moje,tak jeho. Byť jsem znovu šťastně vdaná,jsem ráda,že kluci mají hezký vztah i se svým biologickým otcem - a to si je k nové slečně vozí každý druhý víkend a má s ní další dva kluky. To jsem ale trochu odbočila od dotazu...pokud budete chtít měnit výši výživného,tak po narození Vašeho miminka bych podala žádost na soud a jako důvod je další vyživovací povinnost. Budou chtít doložit příjmy otce a potom výdaje za děti od matky. Řešila to kamarádka. My máme výši stejnou už 5 let a měnit ani jeden nechceme.

  • A ještě k dávkám - posuzuje se příjem domácnosti,takže pokud spolu žijete, neměli byste čerpat dávky samoživitelky a měl by se u dávek posuzovat příjem obou. Já třeba byla s dětmi 3 roky sama a na přídavky jsem nárok neměla, protože výživné se posuzuje jako příjem dětí - tudíž jako celá domácnost jsme měli smůlu. A nikoho nezajímalo jaké mám výdaje - bohužel. Bylo to náročné, ale zvládli jsme to i bez dávek.

  • no, vše je to na soudci :(
    existují tabulky výživného, podle kterých by se teoreticky měli řídit (ty platí pro 1-2 děti na které má platit), ale skutečnost je ne vždy taková.
    manžel měl loni soud o výživné na svého zletilého syna (zažádala si exka ještě před zletilostí) a soud nějak moc nebral do úvahy ani to, že má další vyživovací povinnost - nejen malého syna, ale i de facto mně na rodičáku, ale ani to, že skutečně bydlíme odděleně (prostě já u svých rodičů - byt je malý, všichnis e tu nevejdeme, on má garsonku) a tudíž z toho plynou zvýšené náklady. hodně záleží na tom, co tam exka. navíc si soud vytáhl i výši mého rodičáku a nebral ohled na to, že jeho výše se může měnit a co platí jedno čtvrtletí, rozhodně nemusí platit jiné a pokud chci být s dítětem doma 3 roky, že se to vyšší musí zase ponížit ještě níž, aby to vyšlo rozpočítat na 3 roky.
    souhlasím, že řešit až po narození dítěte, do té doby se s vámi nikdo moc bavit nebude :( cos e "odrbání" týče, tak ono výživné 3500Kč na dvě děti není nic moc vysoké, takže pochybuji, že soud bude nakloněn nějakému snížení, i když je další vyživovací povinnost. otec je vlastně povinen zabezpečit i svoje předchozí děti.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 490 otázek, kterým se dostalo 272 453 odpovědí a 410 322 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist