ovulka??
ahoj holky.Mám po Clostíku a čekám na ovulku aby mohlo být snaženíčko.Pobolívá mě v podbříšku a svědí prsa.Mohlo by to být náznak na blížící se ovulku.Jsem 8DC.Kolkátý den tak zhruba by mohla dorazit??
Odpovědi (podle hodnocení / podle data)
-
16.11.2010 10:57
Ahoj. Přesně na mě sedí Tvůj dotaz. Já jsem dnes 11 DC, v podstatě se cítím jako těhotná, (pobolívá mě podbřišek, někdy i píchá - pokaždé na jiné straně, mám hrozně nafouklé břicho, citlivější a větší prsa), ale to už asi od druhého dne braní clostilu,takže to spíš přisuzuju účinkům léku. Vůbec netuším, kdy příjde ovulace a taky se bojím, abych to nepropásla. Já teda měřím BT, ale moudrá z toho stejně nejsem, ptž. měřím teprve druhý měsíc a minulý jsem nezačala hned od začátku cyklu, navíc to jsem nebrala clostil a mám pocit, že on ty teploty malinko zvyšuje. A taky při měření BT zjistíš akorát to, že už ovulace proběhla - dopředu se to moc nepozná (pokud už neměříš delší dobu). Takže nám oběma přeju, ať se trefíme a za 14 dní si tu můžeme sdělit // na tt.
-
16.11.2010 11:35
Vložím ti sem, co jsem našla na internetu, je to psané odborně, protože je to zpracované pro porodní asistentky přímo gynekologem, ale myslím si, že tam je hodně odpovědí i na naše otázky. Doufám, že nebude vadit ten dlouhý text.
3. Léčba sterility
3.1 Léčba anovulace
Léčba anovulace spočívá ve dvou léčebných strategiích, které se vzájemně doplňují tak, aby bylo dosaženo optimálního výsledku, tedy donošení jednoho zdravého plodu. Jedná se o dlouhodobá léčebná opatření, jako je úprava tělesné hmotnosti a životního stylu (omezení či naopak zvýšení kalorického výdeje), léčba poruch štítné žlázy či hyperprolaktinemie. Na ně pak navazuje samotná stimulace ovulace. Jejím principem je zvýšení hladiny FSH v séru léčené ženy. K tomu může dvěma způsoby. Buď se FSH ženě podá zvenku - tedy formou gonadotropinových injekcí, nebo se vyvolá jeho zvýšené vyplavování z hypofýzy podáním antiestrogenních preparátů.
3.1.1 Antiestrogeny
3.1.1.1 Princip účinku
Po podání antiestrogenů dojde k obsazení estrogenních receptorů v hypofýze a v hypothalamu. Tak vzniká falešná informace o nedostatku estrogenů v organismu a dojde k vyplavení FSH. Ovarium, které na dosavadní hladiny FSH nereagovalo, je vystaveno silnějšímu podnětu a dojde k nastartování růstu folikulu. Antiestrogeny jsou však účinné pouze u žen, které mají normální hladiny estrogenů. Jsou to ty, které samy byť třeba nepravidelně menstruují. Pokud menstruaci nemají, reagují na podání progesteronu krvácením ze spádu.
3.1.1.2 Podávání
Pro léčbu anovulace se používají 2 antiestrogenní preparáty - klomifencitrát (CC - firemní názvy jsou Clostilbegyt, Gravosan, Clomhexal, Clom, Serophen aj.) a tamoxifen. Tamoxifen má oproti klomifencitrátu tu výhodu, že nepůsobí antiestrogenně na endometrium. Klasické dávkovací schéma je u obou léků stejné. Začíná se 1-2 tabletami denně mezi 3.-5. dnem cyklu a podávání trvá 5 dní. Je vhodné ověřit, zda k ovulaci po léčbě skutečně dochází, a to buď ultrazvukovou folikulometrií, nebo stanovením progesteronu v luteální fázi cyklu. Pokud žena nereaguje, je možno dávku zvyšovat až na 4 tbl. denně, případně přidat dexamethazon 1 tbl. na noc.
3.1.1.3 Účinnost léčby
Léčba anovulace pomocí CC je efektivní, ovulace je dosaženo u 40-80% žen. Pravděpodobnost otěhotnění je o něco nižší než u ovulace, částečně za to může být zodpovědný antiestrogenní efekt CC na endometrium, cervikální hlen a možná i na oocyty samotné. Některé studie udávají po léčbě CC o něco vyšší pravděpodobnost potratu. Zda je za tento jev zodpovědný sám CC, vysoké hladiny LH u většiny pacientek léčených CC nebo intenzivnější sledování těhotných v rané graviditě, lze těžko říci. Kumulativní četnosti pokračujících těhotenství po 6 měsících léčby jsou 60-75%, při prodloužení léčby na 10 nebo 12 měsíců se udávají dokonce až 90%. Dostatečná doba nepřerušovaného podávání je základním předpokladem úspěchu a to především u pacientek s hyperandrogenním syndromem, ukončení léčby dříve než za 6 měsíců lze považovat za předčasné.
3.1.1.4 Nežádoucí účinky
Komplikace léčby CC jako vícečetná těhotenství a OHSS jsou vzácné. Stejně tak nežádoucí účinky, k nimž patří urtika, alopecie, vasomotorické poruchy či poruchy vidění.