škytavka u novorozence
holky,prosím o radu.Máme týdenní holčičku.Vždy po kojení když ji uložím tak za 5 minut dostane škytavku.Vím že je to z toho jak loká při kojení vzduch.Už jsem zkoušela kojit ji tak aby měla výš hlavičku než tělo.Pak jsem myslela že je to tim že špatně odříhne,ale i když si odříhla tak ji pak měla.Ona po kojení vždy usne a za chvilku jí ta škytavka zbudí a ona chudák čumákuje a už neusne.Co s tím?
Odpovědi (podle hodnocení / podle data)
-
3.4.2013 9:35
Nic. V bříšku taky miminko škytalo často a kolikrát dlouho. Zlepší se to, až povyroste - bude častěji měnit polohu těla, ale hlavně - zvětší se mu žaludek. Jeho roztažení po kojení totiž může podráždit bránici a tím škytání začne. Děti trpící refluxem navíc můžou být ke škytání ještě náchylnější. Tady jsem našla pár triků, co lze zkusit, ale žádný není zaručený; já už to vzdala a nechávám to být, mimču to nijak neškodí.
-Dojde-li ke škytání během kojení, je nejlepší dále pokračovat v krmení, což pomůže škytavku zastavit. Pravidelné polykání a dýchání mohou obnovit správnou činnost bránice.
-Škytá-li miminko mimo dobu krmení, dejte mu lehce napít mateřského mléka nebo mu dejte pár loků umělého mléka z lahvičky. Tekutiny často pomohou uvolnit stažený jícen.
-Některým dětem pomáhá, pokud je posadíte nebo je držíte ve vzpřímené poloze, dokud škytavka nepřejde.
-Fouknutí dítěti do tváře může způsobit, že začne rychleji dýchat, čímž se změní pohyb bránice.
-Náhlý přísun chladného vzduchu z okna nebo při pobytu venku také může změnit rytmus dechu.
(zdroj naseporodnice.cz) -
3.4.2013 10:34
Já jsem tohle řešila už v porodnici. Jako prvorodička jsem z toho byla vyplašená, proč malá škytá, tak sem letěla za sestřičkama, co s tím můžu dělat a ony na mě koukala jak na blbečka, že je s tím otravuju a doslova mě vyhnaly se slovy že s tím nic neudělám, ale žádné vysvětlení mi nedaly. Až později sama jsem zjistila proč to může být a že se s tím opravdu nedá nic moc dělat. Takže neplaš.