Vyplácení nemocenské a nárok na mateřskou

Otázku položila: Anonymní uživatelka #229864 18.8.2015 22:18

Ahoj holky, prosím o radu. Mám kámošku, která by potřebovala vědět info ohledně mateřské. Byla na OSSZ, ale tam ji paní odbyla, tak se zkusím zeptat vás zkušených :-) Kámoška má smlouvu na dobu určitou do července 2016. Je stále ve zkušební době, ale je těhotná, v 9. týdnu, vzhledem k tomu, že dělá náročnou práci, bude muset jít na nemocenskou. Samozřejmě si je vědomá toho, že ji i jako těhotnou můžou vyhodit, ale pokud by šla teď hned na nemocenskou, bude mít nárok na penízky až do nástupu na mateřskou? JInak má odpracoaných 270 dní, u jednoho zaměstnavatele 245 dní, u druhého 25 dní. Mateřská by se jí počítala z čeho, pokud by odešla na tu nemocenskou?

  • 19.08.2015 16:28:59 - full.avl změnila kategorie otázky
  • 19.08.2015 16:28:59 - full.avl změnila titulek otázky

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • A má za sebou už zkušební dobu? Pokud ne tak ji zaměstnavatel může vyhodit. Tím pádem by na mateřskou musela nastoupit do 180 dnů od propuštění. Pokud za sebou má zkušební dobu tak ji vyhodit nemůže. Pokud má náročnou práci a je jinak zdravá tak nemusí odcházet na neschopenku. Může písemně požádat zaměstnavatele o přeřazení na jinou pozici která bude vhodná pro její stav. Pokud by pro ní zaměstnavatel vhodnou práci neměl tak bude mít nárok na to být doma za 100% platu a nebude omezena vycházkama. Je to dané zákonem.

  • Alenkka19.8.2015 9:20

    Pokud máte pracovní poměr sjednaný na dobu určitou a neskončí jinými způsoby (např. dohodou, výpovědí či okamžitým zrušením), ani neuzavřete s vaším zaměstnavatelem dohodu o změně pracovního poměru na dobu neurčitou, skončí váš pracovní poměr uplynutím sjednané doby. Ačkoli je těhotenství a čerpání mateřské/rodičovské dovolené ochrannou dobou, kdy je zaměstnavatel velmi omezen při rozvazování pracovního poměru výpovědí nebo okamžitým zrušením, nemá ani jedno vliv na skončení pracovního poměru uplynutím sjednané doby určité.
    Pokud by tedy uplynula zkušební doba a váš pracovní poměr by stále trval, dojde k jeho skončení (pokud by nebyl změněn na pracovní poměr na dobu neurčitou) uplynutím 1 roku bez ohledu na skutečnost, že v tuto dobu budete těhotná či budete čerpat mateřskou/rodičovskou dovolenou.
    Zákoník práce nestanoví žádnou ohlašovací povinnost pro zaměstnankyně, které jsou těhotné. Je tedy pouze na vás, kdy zaměstnavateli o svém těhotenství řeknete. Pokud jde o výhody těhotných zaměstnankyň (např. omezení zaměstnavatele při vysílání na pracovní cesty, zákaz práce přesčas), pak tyto se na vás mohou vztahovat samozřejmě až poté, co se zaměstnavatel o vašem těhotenství dozví.
    Navíc, pokud vykonáváte práci, která je těhotným ženám zakázána, měla byste tuto skutečnost zaměstnavateli sdělit bez zbytečného odkladu. Zaměstnavatel je vás pak povinen přeložit dočasně na jinou práci, která je pro vás vhodná. Jelikož máte odpracované dny at už u více zaměstnavatelů máte nárok na mateřskou.

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 465 otázek, kterým se dostalo 272 345 odpovědí a 410 239 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se

TOPlist