jak probíhá pohřeb?

Otázku položila: Anonymní uživatelka #263367 5.2.2015 8:28

Ahoj holky,
zemřel mi dědeček a zítra máme pohřeb. Popravdě s rodinou trochu tápeme, jak to vůbec probíhá. Pohřeb nebude v kostele, jen ve smuteční síni. Máme objednané kytice a věnec za rodinu, které budou na rakvi, pak jsme si ještě každý objednal malou kytičku, abychom ji položili dědovi k rakvi. Mám pár otázek a budu moc ráda, když mi poradíte.

1. Komu se kondoluje? Budou tam stát jen babička, taťka a strejda, nebo i vnoučata? Mamka s tetou by tam stát asi neměly, že?

2. Kdy se dávají kytičky k rakvi? Hned po příchodu?

3. Máte zkušenosti s otevřenou rakví? My jsme toto doma okamžitě zamítli. Všichni kromě dvou sestřenic jsme proti, myslíme si, že to není pro nikoho dobré. Starší ročníky nám potvrdily, že to není hezký pohled a doposud z toho mají hrůzu. Ale holky si to vydupaly.

Odpovědi (podle hodnocení / podle data)

  • marketaj5.2.2015 9:03

    Uprimnou soustrast a hodne sil. Par pohrbu mam za sebou a vzdy to bylo tak, ze se kondoluje cele blizke rodine, tudiz tam by mela stat i tvoje mama a teta. Mala kyticka se k rakvi poklada po prichodu do obradni sine a pak si vsichni sednou. Po obrade probiha kondolovani a nasledne rodina (po dohode i pohrebni sluzba premisti kytky/vence na hrob. Nasleduje vetsinou smutecni hostina/posezeni.

  • upřímnou soustrast
    záleží jak si to sami zařídíte. když měl pohřeb můj dědeček stály u hrobu babička, synové s manželkama a vnoučata taky, ale není to nutný. já si naopak myslím, že k dětem patří i jejich manželé a manželky a mají tam stát taky. kytičku každej hodil až do hrobu na rakev a v kostele byly jen věnce. rákev byla otevřená na poslední rozloučení, připadá mi to přirozený, nemám z toho špatnej zážitek ani na tom nevidím nic nedůstojnýho pro zemřelého. tohle všechno ale záleží na tom jak to vy chcete a cítíte a podle toho se zařiďte

  • full.avl5.2.2015 11:03

    U nás tyhle "hrůzy" probíhají vždy jen v kostele

    Když umřel děda bylo mi 14, rakev byla otevřená po celou dobu co probíhal obřad, po skončení se rakev zavřela a šel se "průvod" za dědou až na hřbitov. Jenže jako "malá" holka kterou děda rozmazloval a já ho vážně milovala jsem ho vidět chtěla, dokonce jsem si ho musela i pohladit a dám mu pusu na čelo. Nikdo nám nebránil, a když na to tak vzpomínám, dovolené to měli všichni vnoučata.
    Jenže má to své pro a proti. Nevím co je horší, jestli ho vidět to jak ležel spokojeně v rakvi a vědět že ho nic nebolelo, nebo to jak měsíc předtím jsem ho viděla na kyslíku... Prostě ten pohled v té rakvi ti podrazí nohy, je to jako rána do žaludku, do pohřbu člověk ani nechce věřit že se to fakt stalo, a pak ho tam vidíš jak leží a spí. Do rakve jsme mu dali vše co měl rád, oblíbenou sušenku, nějaké peníze, něco k pití , a karty. :)

    Když zemřela babička bylo mi 17 , tak rakev byla uzavřená, jelikož se domluvilo , že kdo jí bude chtít vidět, tak tam o pár minut přijede dříve a než začne obřad tak se to uzavře, já se rozhodla raději nedívat. U ní vím, že táta s mámou a ze strejdama jí dali do rakve, něco podobného jako dědovi, to co měla babička ráda.

    A vloni když zemřela sestřenice, tak to byl boj, mlelo se to ve mě, zda jí vidět či nevidět, nakonec jsem počkala dokud rakev neuzavřeli, a pak tam stála jak tvrdé Y, byla jsem tam emocionálně vyflusaná, a děsně jsem se celého obřadu bála. Naštěstí to dopadlo "dobře" v rámci všech možnosti, dcera sestřenky byla tak statečná, víc jak my dospělí.

    Věnce by měly být kolem rakve, za hlavou mrtvého a kytky by se měla dát na rakev. Stačí jedna, nějaká velká, či můžete dát víc záleží na vás.

    Pokud rakev bude uzavřená tak je fajn, když je na ní fotka zemřelého. A víc asi ze sebe nevysoukám...

  • babička měla obřad ve smuteční síni na hřbitově, věnce instalovala pohřební služba do sálu. Původně to mělo být tak, že rakev bude hned v síni, kolem věnce a květiny, ale strýc se syny si zemřelou přál vidět a rozloučit se s ní a tak rakev nachystali v jiné místnosti, kde se na ni přes sklo mohl jít kdo chtěl podívat. Rakev byla následně uzavřena a přemístěna do smuteční síně, kde byla do první řady usazena rodina-potomci s partnery a dětmi. Kondolovat se rodině šlo po skončení obřadu, kdy k tomu byli lidé vyzváni paní z pohřební služby. Květinovou výzdobu jsme si jako rodina částečně rozebrali a roznesli a rozvezli to na rodinné hroby v okolí, velkou kytici jsme dali na hrob, kam měla být babička po zpopelnění uložena.
    Jelikož babička umírala delší dobu na rakovinu, nebyl na ni hezký pohled, byla to už jen kostra potažená kůží. Už i v nemocnici si nebyla vůbec podobná, strýc byl tím, jak špatně vypadala velice rozladěn (viděl ji naposledy jako plnou síly za života). Takže já bych se osobně podívat nešla a nechala si v hlavě památku na to, jak člověk vypadal zaživa.

  • Ahoj, v první řadě je mi to moc líto... My máme za sebou před 7 lety pohřeb dědy a prababičky, předloni pohřeb babičky, takže ti snad pomůžu.
    U nás všechno zařizovala pohřební služba, zařídili i věnce, my jsme si jen vybrali, co na ně chceme napsat. Při pohřbu dědy jsme měly já, mamka a babička v ruce malou kytičku. Pohřební obřaad probíhal v kostele, věnce byly vepředu u rakve. Když se měla rakve přenášet na hřbitov, už předem domluvení lidé při přesunu z kostela na hřbitov pobrali každý jeden z věnců ze předu. Na hřbitově jsme potom tu malou kytičku my 3 hodily do hrobu.
    Viděla jsem ale i situaci, kdy byly kytičky položeny hned k rakvi v kostele. Taky to jde, ale pak musíš domluvit víc lidí, kteří všechny ty květiny přenesou na hřbitov.
    A otevřená rakev - za mě rozhodně ne. Zaprvé kvůli důstojnosti zemřelého, zadruhé si ho chci pamatoval živého a veselého, ne v rakvi.

    Držím palce, ať vše zvládnete.

  • Martasek895.2.2015 9:38

    Je mi to líto :( Když mi zemřela babička, tak jsme byli v popředí - děda, mamka, sestra, já, nevím, ejstli i strejda s rodinou. Kondolovali pak všichni nám - co jsme byli vepředu. Kytičky se dávaly až na hřbitově, kdy se spouštěla rakev do hrobu. Hodili jsme kytičku a symbolicky každý lopatkou hodil dolů hlínu.

    Co se týče ještě posledního rozloučení, tak jsme byli ve vedlejší místnosti - taky nejbližší rodina a rakev byla otevřená. Bylo mi tehdy 18 let a brala jsem to jako poslední rozloučení. Stejný pohřeb měla i prababička. Byly mi 4 roky a pořád mám před očima, jak tam byla taky v té otevřené rakvi. Pro někoho možná škaredý pohled, já to brala jako rozloučení. Buď se nedívat, když to vadí, nebo se domluvit a neotvírat.

  • 1. Když umřela babička před 4mi lety, tak stál děda, jeho syn, dcera a manželem, i vnoučata.
    2. My jsme to mělo v kostele, takže tam se rakev přenese z kostela do hrobu a pak teprve rodina dá ty kytky na hrob nebo je hodí dovnitř a pak ostatní a jde se kondolovat.
    3. U nás je zvykem rakev otevřená asi hodinu před obřadem pro rodinu, pak se zavírá a při mši zůstává zavřená. A je na každém, kdo se chce jít rozloučit. Já tam třeba šla, ale stála jsem opodál a nedívala jsem se, chtěla jsem si ji zachovat, tak jak jsem si ji pamatovala.

  • U nás u většiny pohřbu v obřadní síni krematoria to bylo tak,ze extra místnost s otevřenou rakvi pul hodiny před obřadem,kdo chtěl,šel se podívat.pak rakev uzavřeli a přemístili do smuteční sine.mýtický se dávaly bud tam,nebo pak na hrob.kontrolovali se blízké rodině včetně deti i vnoucat,a to s jejich partnery a u nás tedy vždy az po obřadu.stali v první řadě a ostatním před odchodem ze smuteční sine kontrolovali.
    Po obřadu smuteční hostina.

  • Dobrý den, asi záleží na typu pohřbu... zkuste kouknout sem, tady zařizovali pohřeb známí a tak jsme se řídili daným doporučením: http://www.pohrebpegas.cz/pruvodce-smutecnim-obradem

  • Ahoj, ráda bych Vám dala tip na zahradnictví v Kladně, které se věnuje, také přípravě smuteční floristice respektive je možné si nechat udělat všechny smuteční kytice na rakev, smuteční věnec apod. Více informací naleznete zde http://gardenservice.cz/o-nas/kvetinarstvi-a-svatebni-floristika/ Nechávali jsme si u nich kytice na pohřeb babičky dělat a byly jsme velice spokojeni v rámci možností tedy…

Přidat odpověď

Ženě nejlépe rozumí žena

V poradně naleznete již 80 619 otázek, kterým se dostalo 273 035 odpovědí a 410 772 komentářů

Přesto jste nenalezla odpověď na svůj problém?Zeptejte se