Když sexuálně abstinujeme...

Přirozená antikoncepce

Spoléháte pouze na přirozenou antikoncepci? Každé ráno si budete připadat jako ve výzkumné laboratoři.

Mezi přirozenou antikoncepci řadíme periodickou sexuální abstinenci, která spočívá na faktu, že jsou v menstruačním cyklu jen některé dny plodné. K určení dnů, kdy může žena otěhotnět, slouží několik metod.

Kalendářová metoda

Zjistit plodné a neplodné dny není až tak velký problém, pokud máte pravidelný cyklus (28 dní), pomocí tzv. kalendářové metody. K ovulaci pak u vás dochází mezi 12. a 16. dnem cyklu. Tyto dny se tedy udávají jako nejplodnější, kdy lze většinou počítat se 14. dnem jako ovulačním. K nim se ještě doporučuje přičíst minimálně tři dny před a jeden po. Pokud tedy nechcete otěhotnět, bylo by lepší v tomto období vynechat sex, a nebo použít jednu ze spolehlivých metod antikoncepce. V opačném případě směle do toho, šance na dítě je dost velká.

Ideální cyklus

Bohužel jen malé procento žen má menstruaci a ovulaci přesně načasovanou. Pro ty ostatní existuje i další podobná metoda, mnohem spolehlivější, která spočívá na jednoduchém výpočtu. Vraťte se alespoň šest cyklů zpět a vyberte dva z nich, nejkratší a nejdelší. Výpočet vám pak zabere pár minut. Od počtu dnů nejkratšího cyklu odečtěte 20, vyjde vám první plodný den, a u nejdelšího prozměnu odečtěte 10, vyjde poslední plodný den.

Příklad:

27, 28, 26, 28, 27, 28
26 - 20 = 6. den
28 - 10 = 18. den

Oddávat se radovánkám se svým drahým bez zábran a strachu z otěhotnění lze několik dní před menstruací a těsně po ní, avšak nikdy není nic jisté. Stačí malé nastydnutí, nervozita nebo něco jiného, co váš organismus rozhodí a problém je na světě. Jestliže budeme počítat s cyklem uvedeným na obrázku, kde je zobrazený pravidelný cyklus se vší opatrností, můžeme nechráněný sex provozovat osm dní před menstruací a tři po ní. Není to moc, když vezmeme v úvahu málo času, hodně práce, únavu a vyprchání každodenní chuti na sex po maximálně měsíci trvajícím vztahu.

Matematika ale v tomto případě nepatří mezi nejspolehlivější způsoby. Přesnějšími ukazateli plodných dnů jsou měření bazální teploty, změna děložního čípku a konzistence a vzhled děložního hlenu.

Bazální teplota je tělesná teplota za klidových (bazálních) podmínek organismu ženy. Měříme ji vždy na stejném místě, na výběr jsou ústa, pochva, či konečník. V ústech se doporučuje ponechat teploměr 4 minuty a v dalších dvou případech tři minuty. Měření je pak mnohem přesnější. Za klidových podmínek znamená nejlépe hned ráno po probuzení, kdy je tělo ženy nejvíce odpočaté a neovlivňují ho žádné okolní faktory, mezi které patří například příjem potravy.

Měření bazální teplotyV druhé polovině menstruačního cyklu se zvýší tělesná teplota o 0,2 až 0,4 stupňů Celsia, která trvá do začátku další menstruace. Zároveň jde také o ukazatel proběhlé ovulace. Změřené hodnoty pravidelně zaznamenáváme do speciálního menstruačního kalendáře se stupnicí, kde se nám v typickém případě objeví tzv. dvoufázová křivka. V první polovině cyklu bude nižší a v druhé o 0,2 až 0,4 stupňů Celsia vyšší. Mohou se objevit i nepatrné výkyvy, ale ty nás nemusejí zajímat. Nejspolehlivějším způsobem jak zjistit konec plodných dnů je pravidlo "Tři po šesti". Naměříme-li u tří po sobě jdoucích dnů vyšší teplotu než u šesti předchozích, je jisté, že naše plodné období skončilo.

Podrobné informace se dozvíte v článku o měření bazální teploty.

Hlenová metoda spočívá na kontrole konzistence a vzhledu děložního hlenu v poševním vchodu. Tu bychom měly provádět při ranní návštěvě toalety.

Těsně po menstruaci bývá hlen hustý a tvoří se v nepatrném množství, nejde tak často ani nalézt, což způsobuje pocit suchosti. Tomuto období se proto říká "suché dny". První objevení hlenu, jenž zatím nemusí být nijak kluzký, ukazuje na konec "suchých dnů". Od této chvíle zbývá do ovulace 3 až 10 dní. Jak se ovulace blíží, žena má stále větší pocit vlhkosti. Hlen by měl být značně pružný, tažný a podstatně řidší, připomínající syrový vaječný bílek. Poslední den jeho výskytu se nazývá "hlenový vrchol", po něm pak následuje opět hustý a méně tažný hlen, případně "suché dny". Nechráněný sex se tak doporučuje těsně po menstruaci, v období suchosti a při prvním náznaku vlhkosti se ho zdržet, a od čtvrtého dne po "hlenovém vrcholu". Pokud má žena značně kratší menstruační cyklus, zkracuje se jí jeho první polovina a k ovulaci dochází dříve. V tomto případě se doporučuje sex až v druhé polovině cyklu.

Změny na děložním čípku lze snadno nahmatat rukou v podřepu nebo s jednou nohou pokrčenou na židli. Zjistíme tak jeho konsistenci, uložení a tvar zevní branky (důlek nebo štěrbina v děložním čípku, otvor vedoucí do dělohy). Tato metoda se spíše doporučuje jako doplněk k ostatním.

Po menstruaci je čípek tuhý asi jako nosní chrupavka, čtyři až pět dní před ovulací čípek měkne, při ní pak po hmatu připomíná dolní ret a je poněkud hůře dosažitelný, uložený výše než obvykle. Krátce před ovulací se zároveň lehce pootevírá zevní branka, což lze také špičkou prstu nahmatat.

Pro nejpřesnější určení plodných a neplodných dnů se samozřejmě doporučuje použít metod co nejvíce, a tak pokud se opravdu chcete spoléhat na tento způsob ochrany, mějte, prosím, na paměti, že opatrnosti není nikdy dost a následky nemají zrovna nejlehčí řešení.

Článek pro vás sepsala:

Redakce

Nejlepší rádkyně

Aktivita na WomenZone

TOPlist