Nebaví vás každý měsíc dokupovat tampony nebo vložky? V tom případě si pořiďte menstruační kalíšek, malou silikonovou pomůcku, jež vás uchrání po celou dobu menstruace, a to každý měsíc.
Co je to menstruační kalíšek
Menstruační kalíšek je komfortní a revoluční dámská hygienická pomůcka pro vícenásobné použití. Je vyroben z měkkého silikonu, který nealergizuje. Má tvar zvonku, na jehož konci je měkká tyčinka k vyndavání, kterou je možno odstřihnout nebo zkrátit. Kalíšek se zavádí, stejně jako tampony, do pochvy, kde se do něj sbírá menstruační krev.
Kdo může používat kalíšek
Kalíšek je vhodný pro ženy všech věkových kategorií vyjma dívek, které nezahájily sexuální život
a nechtějí při vyndavání kalíšku přijít o panenství.
Anatomie kalíšku
Kalíšek má, jak již bylo uvedeno, tvar zvonku, na jehož konci je tyčinka a pod horním okrajem má malé otvory, které slouží k usnadnění vyjmutí kalíšku. Obsah se liší velikostí kalíšků.
Většinou jsou dvě velikosti:
- menší pro ženy, které ještě nerodily
- větší pro ženy, které již rodily a pro ženy nad 30 let
Návod k použití
K zakoupení kalíšku přistupujte zodpovědně. Přeci jen si ho kupujete na několik let. Můžete si zakoupit i barevné kalíšky a estetické pytlíčky k uložení kalíšků v období mimo menstruaci.
Před použitím se kalíšek musí vyvařit ponořený ve vodě po dobu 10-ti minut. Poté se může používat. Pro nácvik zavádění kalíšku můžete využít i dobu mimo menstruaci. Nacvičíte si, jak ho zavést, jaká pozice je pro vás nejlepší a vyzkoušíte si, na jakém místě v pochvě je pro vás nejpohodlnější.
Nejlepší poloha pro zavádění je v podřepu nebo přímo vsedě na toaletě. Kalíšek se přeloží podélně napůl a takto složený se zavede do pochvy. Až bude kalíšek skoro celý v pochvě, pustíte ho a on se otevře. Při otevření kalíšku se jeho stěny přitisknou k pochvě a vznikne podtlak, který je potřebný k tomu, aby krev neunikala mimo kalíšek.
Správné otevření kalíšku ověříte, když za dno kalíšku zatáhnete. Pokud nejde lehce vytáhnout je dobře zaveden. Další z možností ověření je, že prstem zatlačíte zboku na kalíšek a pokusíte se ho jakoby v pochvě pootočit. Pokud se protáčí, je dobře zaveden a přiléhá v celém objemu k poševní stěně.
Špatné zavedení kalíšku poznáte, že jde lehce vytáhnout z pochvy, neprotáčí se a při zatlačení prstem na bok kalíšku se zdá nerozvinutý. Kalíšek je tvarem uzpůsoben tak, aby se sám nezasouval hluboko do pochvy. Nezavádí se tedy tak hluboko, jako tampony. Zavádí se asi 1 cm od okraje pochvy. Sama si najdete polohu kalíšku, která vám bude vyhovovat.
Podle síly menstruace se kalíšek vyprazdňuje po 4, nejdéle však po 8 hodinách. Při silném krvácení to mohou být i 3 hodiny. Časem zjistíte, jak často kalíšek vyprázdnit. V noci kalíšek můžete mít zavedený déle než 8 hodin.
Při vyjmutí kalíšku je nutné zrušit podtlak, který vznikl při zavedení. Stisknutím dna kalíšku mezi prsty se podtlak zruší. Kalíšek opatrně vytáhněte. Můžete si pomoci také mírným kývavým pohybem kalíšku a vysouvat jej ven.
Z počátku, při nacvičování vynětí kalíšku, vám může pomoci i měkká tyčinka (držátko), která se po nacvičení může celá odstřihnout.
Péče o kalíšek v průběhu menstruace a osobní hygiena
Nikdy nezapomínejte na umytí rukou před zavedením i vyjmutím kalíšku.
V průběhu menstruce se kalíšek po vyjmutí vylije do toalety a vypláchne vodou. Pokud nemáte po ruce umyvadlo, připravte si s sebou malou PET lahev s vodou nebo můžete použít vlhčené ubrousky. Po skončení menstruace kalíšek řádně vymyjte jemným mýdlem, vyčistěte malé otvory pod horním okrajem kalíšku a osušte ho. Uložte na vzdušné místo do látkového pytlíčku, nikdy ne do igelitového sáčku. I váš kalíšek musí dýchat.
Proč používat kalíšek
- vložky a tampony pořád musíte dokupovat a také vyhazovat. Za celé menstruační období ženy jich je použito nepočitatelně. Pořád musíte myslet na to, zda jich máte doma, v práci nebo na cestách dostatek. Kalíšek vydrží až 10 let.
- není chemicky bělený, nenarušuje mikroflóru pochvy, neabsorbuje přirozenou vlhkost pochvy a neuvolňují se z něj vlákna nebo částice. Neprodukuje nepříjemný zápach narozdíl od vložek nebo tamponů. Krev sama o sobě nezapáchá. A bakterie si v kalíšku také obydlí nenajdou.
- rozhodně ano! Kalíšek vás neomezuje v žádném sportu. Je dokonce vyzkoušen i při potápění. Při koupání v moři vám nevykoukne z plavek šňůrka od tamponu a nemusíte řešit, kam s vložkou v přírodě.